F-M vybral firmu pro svoz hořlavin ze Starého Města

Ze Starého Města se brzy začne svážet nebezpečný odpad. Rada města Frýdku-Místku vybrala a schválila firmu, která si vezme nelegální skládku na starost. Teď se čeká na podpis smlouvy.

Reklama

Přes půl milionu litrů nebezpečného odpadu v hale ve Starém Městě se konečně začne svážet na bezpečné místo. Rada Frýdku-Místku ve čtvrtek schválila společnost, která svoz uskuteční.

“Původně jsme jednali se sedmi firmami, nabídku nakonec podaly dvě, a to z toho důvodu, že je to celkem na rychlo. My řešíme havarijní stav, takže potřebujeme ty látky odstranit co nejdříve. Vybírali jsme nejen podle rychlosti, ale také podle ceny a referencí. Vybrali jsme firmu Aquatest, která má zkušenosti s likvidací lagun v Ostravě, máme vyjádření státního podniku Diamo, které nám poslalo referenční list, že ta zakázka dopadla v pořádku, bez závad. Dále mají referenci například z Lovosic, kde likvidovali podobný areál jako ten náš, takže by ta firma měla zvládnout ten odpad naložit, bezpečně odvézt pryč a uskladnit. Z toho důvodu jsou pro nás prioritní právě ty položky naložení, odvozu a následných vzorkování a hlavně uskladnění. To uskladnění máme vypočítáno na částku necelých dvou milionů korun bez DPH ročně, protože není jisté a jasné, jak dlouho se ten odpad bude skladovat. Musí se uskladnit na tak dlouho, dokud policie ČR neřekne, že se může zlikvidovat, nebo se nepředá majiteli, pokud bude vypátrán. Může nastat situace, že to jako město F-M budeme uskladňovat měsíc, půl roku, a nebo několik let. Proto je ta částka za uskladnění pro nás klíčová,” popsal primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

V tuto chvíli se finalizuje smlouva. To by mělo být hotovo v řádu dnů.

“Po podpisu smlouvy by měly začít práce do sedmi pracovních dnů a ty by měly trvat dalších deset pracovních dnů. Věřím, že v řádech týdnů se toho nebezpečného odpadu u nás zbavíme. Ta firma má areály ve Starém Městě, ale ne u Frýdku-Místku, ale u Uherského Hradiště. Tam to budou odvážet. Je to nějakých sto kilometrů, takže i ta vzdálenost hraje roli, protože v porovnatelné nabídce jiné firmy se to mělo vozit až do Kralup nad Vltavou, což je přes celou republiku,” sdělil Pobucký.

Na místě i nadále zůstávají policisté, kteří celý areál hlídají. Probíhá také sběr vzorků z chemikálií, aby se blíže objasnilo, co se vlastně v barelech nalézá.

“Byli jsme požádáni vodoprávním úřadem, abychom pokračovali dále v odběrech a rozborech vzorků, které zajišťujeme našim hasičským záchranným sborem a naší laboratoří, abychom mohli říct, co se pravděpodobně v těchto sudech nalézá,” sdělil ředitel Územního odboru Frýdek-Místek HZS MS kraje Vojtěch Nezval.

“Ví se zatím jen několik vzorků, protože se jich odebralo jen pár desítek. Jsou to hořlaviny. V každém sudu bylo něco jiného. Nicméně nejsme schopni se dostat ke všem těm vzorkům najednou. Takže ta firma v momentě, kdy to naloží a odveze do svého areálu, bude postupně vzorkovat jednotlivé sudy, abychom měli zjištěno, co v nich je,” dodal Pobucký.

Situaci budeme i nadále sledovat a přineseme vám aktuální informace.
Velké lásky v Malém hotelu /divadelní komedie

Dnes 19:00 - 8:13
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Jarní koncert symfonického orchestru Frýdek-Místek

26.04. 19:00 - 23.04. 8:13
Frýdek-Místek, Národní dům, Frýdek - Místek

Expres na západ / divadelní představení

27.04. 19:00 - 23.04. 8:13
Frýdek-Místek, Kino Vlast, Frýdek - Místek

Pekařství BOČEK Krmelín s.r.o.
Frýdek-Místek
od 14 900 Kč do 18 000 Kč

Detail

EKOMILK a.s.
Frýdek-Místek
od 16 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Zemědělská společnost s.r.o.
Frýdek-Místek
od 120 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu