Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zima je letos z pohledu silničářů opravdu nevyzpytatelná

Zima je letos z pohledu frýdeckomísteckých silničářů a pravděpodobně nejen jich opravdu nevyzpytatelná. Mínusové teploty se střídají s plusovými, a to i několikrát za den. Údržba silnic a chodníků je tak o to složitější.

Zatímco v první polovině zimní sezóny byly klimatické podmínky vcelku příznivé, po Novém roce o sobě zima dala pořádně znát. A potrápila tak nejen řidiče a chodce, ale především zaměstnance Technických služeb. Dispečeři jsou 24 hodin denně ve službě a monitorují situaci.

“Díky neustálým změnám, kdy teploty kolísají nad bodem mrazu, jednou klesnou pod nulu, pak je zase plus, musíme tu situaci mapovat s tím, že to má nepříznivý důsledek ve zvýšené spotřebě posypových materiálů, ať už chemických nebo inertních. Mohu říct, že už máme spotřebováno 960 tun chemických materiálů a 380 tun strusky. Dá se říct, že to je od roku 2006, kdy tyto spotřeby analyzujeme, nejvyšší spotřeba, srovnatelná možná s rokem 2013, kdy jsme měli spotřebu zhruba nějakých 930 tun chemických materiálů,” srovnal předseda představenstva TS F-M Jaromír Kohut.

Nevyzpytatelnost letošního počasí se naplno projevila v pondělí 14. ledna, kdy měli silničáři zase jedou pořádně napilno.

“V odpoledních hodinách během půl hodinky prakticky celé město plus okolí pokryla ledovka. Díky tomu, že jsme trošku se štěstím měli ty komunikace ošetřeny, tak uprostřed města nebyla ta situace tak dramatická, jako u těch příjezdových komunikací, a následně těmi dalšími zásahy během čtyř pěti hodin se nám podařilo město relativně rychle zprůjezdnit. Na druhou stranu, v předposledním týdnu v lednu, kdy období bylo docela dlouho mrazivé, jsme prakticky žádné zásahy neměli, pouze některá lokální místa. Teď poslední dny je situace opět taková, že z mínus pěti je najedou plus dva, během několika hodin to jde zase do mínusu, takže letos je ta zima opravdu hodně specifická...” uzavřel Kohut.

I přesto se s rozmary počasí Technické služby vypořádávají na jedničku a silnice jsou bez větších komplikací sjízdné. Ne všechny cesty, které vedou městem, ale v zimě udržují Technické služby.

“Máme tady krajské silnice, které udržuje Správa silnic MS kraje. Jedná se například o ulice Bruzovská, Lískovecká, Revoluční, J. Opletala, 17. listopadu, část ulice Ostravská, Staroměstská, Slezská I/48, Obchodní, Palkovická a Podpuklí. Potom tu máme i silnice ve vlastnictví státu, které udržuje sdružení ESA, a to se jedná například o ulice Hlavní třída, Janáčkova, Příborská a Beskydská,” upřesnil primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Celkem se Technické služby starají o 352 kilometrů místních komunikací, které spadají pod správu Frýdku-Místku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy