Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poznejte společenský život hmyzu v Muzeu Beskyd

Že i hmyz může žít společenským životem se dozvíte, pokud v těchto dnech navštívíte Muzeum Beskyd. To si pro své návštěvníky přichystalo výstavu, která představí ty nejspolečenštější druhy hmyzího království a k tomu dodá zajímavé informace o nich.

Společenský život hmyzu tak se jmenuje výstava, která až do 24. února probíhá ve výstavních síních frýdeckého zámku. Návštěvníky zasvětí do sociálního chování nejznámějších druhů společenského hmyzu.

“Asi nejznámější druhy společenského hmyzu jsou mravenci, čmeláci, včely, vosy a třeba termiti, a těm je výstava věnovaná především. Ve výstavě můžete vidět spoustu zajímavého. takovou zvláštností je, že si můžete prohlédnout živé exempláře hmyzu. Velmi zajímavá je ukázka čmeláčího hnízda. Máme tady čmeláka zemního, můžete vidět dělnice a možná se vám poštěstí vidět i královnu, která je ale většinou schovaná v hnízdu, kde klade vajíčka,” řekla komisařka výstavy Tereza Garbová.

Hnízdo čmeláků je ale pouze jedno ze čtyř insektárií, která si lidé mohou prohlédnout.

“V jednom z našich insektárií můžeme vidět šváby velkokřídlé. Jsou to švábi, kteří pocházejí ze Střední Ameriky. Pro návštěvníky jsou atraktivní, protože jsou velmi činní. Teď si zrovna pochutnávají na jablku. Je to takový živý kompostér, protože se živí nejrůznějšími zbytky, třeba z ovoce, zeleniny nebo chleba,” popsala Garbová.

Určitě se zalíbí i roztomilá strašilka ďábelská.

“Ta má pěkně červeně zbarvená křidélka. Je to takový výstražný signál, když má strach a chce zastrašit nepřítele. Zároveň vystřikuje dráždivou tekutinu, která není pro člověka nijak nebezpečná, ale je cítit,” řekl Garbová.

Seznámit se se životem hmyzu lidé mohou ale hlavně díky textovému materiálu, fotografiím, trojrozměrným exponátům, ale i prostřednictvím mikroskopu.

“Máme tady entomologický koutek, kde máme krabice s exotickým hmyzem, motýly, brouky i zástupci naší fauny. Máme tady mikroskop, do kterého se návštěvníci můžou dívat a prohlédnout si třeba detail motýlího křídla a uvidí, že se opravdu skládá z takových drobných šupinek, ale i další hmyz,” popsala Garbová.

Výstava nabízí i doprovodné aktivity pro děti, jako jsou různé skládačky, puzzle nebo i  fotokoutek.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy