Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dobrovolnické centrum ADRA působí ve F-M 15 let

Dobrovolnické centrum ADRA působí ve městě už 15 let. Za tu dobu vykonalo řadu prospěšných činností. Více už si povíme s jeho vedoucím Stanislavem Staňkem.

Dobrovolnické centrum ADRA ve Frýdku-Místku 22. ledna 2004 založil a do 31. července 2013 vedl Michal Čančík. Poté se vedení ujal Stanislav Staněk. Hlavním posláním centra je podpora dobrovolnictví ve smluvních organizacích, které poskytují služby a péči dětem, mládeži, seniorům, osobám se zdravotním postižením a osobám s těžkým onemocněním.

“Jsme rádi, že už takovou dobu můžeme pomáhat v regionu Frýdeckomístecka. Jsem rád, že za celou dobu byla ta pomoc významná. Když zauvažujeme, že v loňském roce jsme měli více jak 400 dobrovolníků, kteří pomáhali okolo 20 tisíc hodin, a chtěli bychom to přepočíst na jednoho člověka, který by tyto dobrovolníky a jejich činnost nahradil a denně by pracoval 8 hodin, potřeboval by k tomu devět let. A to je jen za jeden rok,” zamyslel se vedoucí Dobrovolnického centra ADRA ve F-M Stanislav Staněk.

Za dobu svého fungování ve Frýdku-Místku rozjela ADRA spoustu dobrovolnických projektů, které plní poslání centra. Vedle toho také ve městě provozuje čtyři charitativní obchůdky a sociální šatník a vyvíjí celou řadu dalších aktivit. Vyjmenovat je by se nám do reportáže stěží vešlo.

“Ve studii, kterou pro nás vytvořilo centrum pro neziskové organizace v Brně, spočítali, že jedna dobrovolnická hodina má určitou ekonomickou hodnotu. Frýdeckomístecku by za těch 15 let dobrovolníci přinesli přes 26 milionů korun. To už je nemalá částka a myslím si, že lidé by to měli vědět, že mají mezi sebou občany, kteří jsou ochotni ve svém volném čase věnovat hodnoty, které přesahuji možnosti jedince, a tak, jako moře tvoří spoustu kapek, tak i jedna dobrovolnická hodina vytváří hodnotu, která má nevyčíslitelnou cenu,” řekl Staněk.

V rámci 15letého výročí připravuje centrum několik aktivit pro veřejnost. Ve spolupráci s knihovnou připraví výstavu přáníček, které ADŘE namalují děti ze základních škol. Od března budou moci zájemci shlédnout i putovní výstavu s dobrovolnickou tematikou.

“Vždycky na tom obrázku bude dobrovolník a uživatel, kterého navštěvuje. Chceme tímto přiblížit tu dobrovolnickou činnost veřejnosti. Mohou nahlédnout pod pokličku toho, co se odehrává v zařízení, co se odehrává v domácnosti, jak to asi vypadá. Jsou to úžasné momenty, které jinak člověk nemůže spatřit,” sdělil Staněk.

Ve středu 6. března od 16 hodin proběhne v Nové scéně Vlast také vzpomínkový večer, na kterém se lidé dozví zajímavosti nejen z historie centra, ale především také plány do budoucna. Přichystán je i hudební program a mnoho dalšího.

Nahlásit chybu
NOVOGEAR, spol. s r.o. - pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 27 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Karel Skupień - kravín Folwark
Písek
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Komplexní domácí zdravotní péče Šebestová s. r. o. - pracoviště okres Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 150 Kč/hod.

Detail