Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

F-M oslaví 80 let od odporu 8. pěšího pluku proti Němcům

Frýdek-Místek oslaví 80 let od odporu 8. pěšího pluku proti německé okupaci. Pietní akt proběhne na místě bývalých Czajánkových kasáren ve čtvrtek 14. března. Hlavní události oslav pak přinese následující sobota, na kterou je připraven velkolepý program.

V místech dnešní Hlavní třídy v blízkosti řeky Ostravice byla v bývalé Czajánkově textilní továrně kasárna, kde sídlila jednotka 8. pěšího pluku. 14. března roku 1939 se vojáci této posádky pustili do střetu s okupační nacistickou armádou. Letos uplyne od tohoto ojedinělého boje československých vojáků svedeného s Němci 80 let. Ve Frýdku-Místku na počest této události proběhne vzpomínkový akt i kulturní program.

“Město k této události připravuje program. 14. března by se měl uskutečnit samotný pietní akt u památníku, který se nachází u dnes již zbořené budovy bývalých Czajánkových kasáren. V sobotu 16. března by měl být tematický program ve Faunaparku, kde by mělo dojít k rekonstrukci bitvy, která by měla trvat mezi 20 až 40 minutami, měl by tam vyrůst dobový vojenský tábor, měla by tam být vystavena vojenská dobová technika, součástí by měla být přednáška k této události a zároveň připravujeme i expozici nejenom k události ozbrojeného konfliktu u kasáren, ale také například Frýdek-Místek v období okupace a další taková témata. Na této akci spolupracujeme s Československou obcí legionářskou a také s nadací E. Beneše,” upřesnil náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Formálního pietního aktu se může veřejnost spolu se zástupci města a dalšími hosty zúčastnit ve čtvrtek 14. března v 16 hodin.

“Na ozbrojený odpor vojáků 8. pěšího pluku v Czajánkových kasárnách vzpomínáme u památníku na Hlavní třídě každoročně, ale tentokrát využijeme příležitosti výročí k tomu, aby se tyto události ještě výraznější formou připomněly co nejširší veřejnosti, protože Frýdek-Místek má být v tomto směru skutečně na co hrdý,” dodal Machala

Program k této události bude ještě upřesněn a lidé ho najdou na webových stránkách KulturyFM i města.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávyRenoFarma Beskyd, a.s. - pracoviště kravín Skalice
Frýdek-Místek
od 130 Kč/hod.

Detail

Zemědělské družstvo v Kozlovicích, pracoviště Kozlovice
Kozlovice
od 25 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště Chlebovice - Diamo
Frýdek-Místek
od 16 800 do 18 500 Kč/měsíc

Detail