Reklama

Lidé si připomněli bitvu o Čajánkova kasárna

Bitvu o Čajánkova kasárna mohli lidé spatřit na vlastní oči. V areálu Faunaparku proběhla rekonstrukce této historické události, která zážitkovým způsobem připomněla československou vojenskou historii i občanský protinacistický odboj.

Reklama

Jak to tenkrát u Čajánkových kasáren probíhalo mohli zájemci vidět v areálu Faunaparku. U příležitosti 80. výročí odporu proti Němcům se zde totiž uskutečnil ojedinělý program. Jeho vrcholem byla téměř autentická ukázka boje o Čajánkova kasárna.

“Město si připravilo k 80. výročí ozbrojeného odporu místních vojáků Čajánkových kasáren proti německým okupantům i doprovodný program. V rámci něho mohli spoluobčané a návštěvníci vidět, jak nějakou výstavu bojové techniky, jak vypadali tehdejší vojáci, tak vrcholem byla téměř autentická bojová ukázka toho, jak ty boje tenkrát probíhaly,” řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Pavel Machala.

Anketa, účastníci akce: 1. “Líbí se mi to hodně. Hlavně použití těch zbraní bylo pěkné. Na většině rekonstrukcí, které jsem viděl, byli takové šizené, zeslabené.” 2. “Je to výborná akce, jsem maximálně spokojený. Konečně se začínají naše dějiny ukazovat v médiích, což je velice dobře. Ještě aby se to učilo hlavně na školách, to je v dnešní době důležité. Aby se ta naše historie připomínala, protože to je smutná smutná historie a ponížení naší země, obsazení nacistickým Německem, a je to třeba mladým lidem vysvětlovat.”

Po ukázce bitvy program pokračoval přednáškou Pavla Carbola, který zájemcům okolnosti boje o Čajánkova kasárna osvětlil.

“Místo někdejších Čajánkových kasáren je specifickým místem ani ne tak z hlediska vojenské historie tím, že by tady byla nějaká zásadní bitva, ale spíše svým přesahem morálním, vlasteneckým a politickým, protože 14. března v podvečer roku 1939 zdejší posádka československých vojáků se postavila na odpor suverénně se tvářícím německým okupačním vojskům, které, ještě než byl vůbec podepsán a prohlášen protektorát, začala moravskoslezské pomezí obsazovat s ohledem na to, jaký zde byl, je a zřejmě i bude hospodářský potenciál a průmysl, a nechtěli, aby toto území okupovali dříve Poláci. Bylo to místo, kde zůstalo ležet možná až dvacet zabitých německých okupačních vojáků, kteří potom odstartovali tu dlouhou cestu, kterou museli českoslovenští vojáci a vůbec celá Evropa ujít k tomu, aby znovu mohlo být obnoveno svobodné Československo po druhé světové válce, a tím pádem to místo je z tohoto důvodu tak trochu symbolické,” uvedl předseda Společnosti Edvarda Beneše Pavel Carbol.

Výjimečnou akci, která návštěvníkům připomněla československou vojenskou historii i občanský protinacistický odboj, připravila městská společnost KulturaFM.
Kino na výletě 2019 | Zrodila se hvězda

19.06. 21:15 - 17.06. 1:00
Frýdek-Místek, Park pod zámkem, Frýdek - Místek

Kino na výletě 2019 | Tohle je náš svět

26.06. 21:15 - 17.06. 1:00
Frýdek-Místek, Faunapark, Frýdek - Místek

Bára Poláková na Sluníčku / koncert

28.06. 19:00 - 17.06. 1:00
Frýdek-Místek, Penzion Sluníčko, Ostravice

REIT Jízdárna pod Lipovým s.r.o.
Frýdek-Místek
od 16 280 Kč

Detail

Ing. Jiří Jandačka
Frýdek-Místek
od 16 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

D A S spol. s r. o.
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu