Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Národní dům v Místku ovládl Turnaj šachových nadějí

Ve městě proběhl v pořadí 40. ročník Turnaje šachových nadějí. V prestižní soutěži mezi sebou změřily síly stovky šachistů z několika zemí světa.

Národní dům v Místku opět po roce ovládl jeden z největších a nejreprezentativnějších mezinárodních turnajů pro šachovou mládež v Evropě - Turnaj šachových nadějí. V letošním roce se prestižní soutěže účastnilo 250 šachistů z deseti zemí Evropy a tradičně přijeli i hráči z Alžíru.

“Jsou tu Slováci, Poláci, velká výprava Angličanů a máme třeba i hráče z Beneluxu. Hráči v dětských kategoriích odehrají osm kol a hráči v dospělých kategoriích celkem devět kol. Hrají tzv. švýcarským systémem, to znamená že se vždy utkávají hráči v dané bodové skupině. Po celou dobu turnaje tak nikdo nevypadává, všichni hráči zůstávají až do konce a na základě výsledků pak určíme jejich pořadí. Pro nejlepší máme poháry, medaile i věcné ceny,” uvedl ředitel Beskydské šachové školy Petr Záruba.

Na průběh jednotlivých partií turnaje dávali po celou dobu bedlivý pozor rozhodčí.

“Úloha rozhodčího v šachu na první pohled vypadá, že je skoro bezvýznamná, ale když se podíváte do hracího sálu, tak je tam vidíte a je to vlastně velká autorita. Rozhodčí nemusí zasahovat a prakticky to tak i je, protože šachy jsou hrou gentlemanů a fauly tam nejsou. Ale může se stát, že děti budou reklamovat třeba třikrát opakovanou pozici, tzn. že mají zápis, přivolají si rozhodčího, že mají po třetí stejný tah, bude to po třetí stejná pozice, a v tom případě rozhodčí prohlásí partii za remízu,” popsal rozhodčí Antonín Surma.

Turnaje šachových nadějí pořádá Beskydská šachová škola a letos už šlo o jubilejní 40. ročník.

“Já osobně vždycky rád pozoruje zapálení mladých šachistů pro hru. Město je velikým podporovatelem šachu ve Frýdku-Místku. Beskydská šachová škola má své místo na šachové mapě nejen v rámci ČR, ale i Evropy. Ve spolupráci s ní zavádíme třeba šachy do škol a vědecké výzkumy ukazují, že ten, kdo hraje šachy, má potom větší úspěch v reálném životě i na pracovním trhu,” řekl náměstek primátora města Frýdku-Místku Pavel Machala.

V letošním 40. ročníku Turnaje šachových nadějí se na první příčce v kategorii chlapci do devíti let umístil Vojtěch Gorej. V kategorii dívky do devíti let stanula na prvním místě Palina Karpenkava. V rámci této kategorie byl také vyhlášen nejlepší hráč do 7 let Mikuláš Hladký a nejlepší hráčka do 7 let Veronika Vančáková. Kategorie chlapců do 12 let našla svého vítěze v Jáchymu Němcovi, kategorie dívek do 12 let ovládla Tarini Jayawarna. V kategorii chlapci do 15 let zvítězil Filip Rokoš, v kategorii dívky do 15 let vyhrála Kseniya Meremyanina. První místo v kategorii Open Pobeskydí obsadil Kirill Burdalev.

Nahlásit chybu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail