Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku povolal na pomoc studentky střední zdravotnické školy

Personální podstav kvůli koronaviru ohrozil i Domov pro seniory ve Frýdku-Místku. Ten se tak rozhodl požádat Moravskoslezský kraj o pomoc v podobě dobrovolníků. Kraj eviduje zájemce, kteří chtějí pomáhat v sociálních službách. Do domova proto po dohodě poslal studentky místní střední zdravotnické školy.

Michaela Mužná coby středoškolačka původem z Hukvald nabídla svou pomoc dobrovolně už v březnu.

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Jak jsme se dozvěděli, že začal nějaký nouzový stav a jelikož víme, že koronavir převážně postihuje seniory, tak naše škola nám dala možnost se přihlásit jako dobrovolníci."

Přes půl roku nebylo služeb studentů potřeba, teď ale nově o jejich pomoc požádal Domov pro seniory ve Frýdku-Místku.

Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "My celou dobu spolupracujeme se Střední zdravotnickou školou tady ve Frýdku-Místku, zde pracují nebo praktikují její studenti. Máme vlastně zkušenost tím pádem s konkrétními studenty. Ti samí studenti jsou zároveň nahlášení právě do seznamu, který používá i kraj pro dobrovolnictví. Proto jsme neváhali a obrátili se na kraj a oslovili jsme ho s potřebou, že máme vlastně začínající personální problém v přímé ošetřovatelské péči u klientů."
Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Přihlásilo se nás vlastně 8 a oni, kdyby potom měli nějaký nouzový stav o pracovníky, tak jsme jim měli jít pomoct. Zatím se to vyvíjelo tak na začátku, že nepotřebovali, ale nyní už vlastně potřebovali, takže naše seznamy těch, co jsme se přihlásili byly dány na kraj a kraj nás potom vlastně povolal."

Studentky naštěstí nejdou do neznámého prostředí. Domov pro seniory velmi dobře znají, protože v něm vykonávají běžně praxi.

Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Do toho zařízení chodíme už na praxi už dva roky, chodí všichni, celá třída, ale ne všichni se tam jakoby přihlásili, takže tam známe pečovatelky, známe tam ty klienty, takže víme do čeho přímo jdeme, víme co tam budeme dělat, že vlastně budeme jim pomáhat s podáváním stravy, při přímé vlastně obslužné péči."
Petr Kuchta, ředitel Domova pro seniory Frýdek-Místek: "Mohli jsme dokonce vybírat ze jmenného seznamu, ze studentů, které opravdu známe a kteří tady praktikují. Zároveň jsme to ladili opravdu tak, abychom neměli příliš studentů, u kterých bychom nedokázali nějakým způsobem koučovat a organizovat v rámci provedení práce."
Michaela Mužná, studentka Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek: "Už máme vlastně ty zařízení, patra rozdělené a teď čekáme vlastně jenom na odezvu."

Před nástupem do zařízení musely studentky projít nejprve plnohodnotnými testy na koronavirus. S pomocí by měly začít v těchto dnech. Kromě nich pomáhají v domově ještě dva muži, které doporučila dobrovolnická organizace ADRA. Podobně využila služeb dobrovolníků i Charita Frýdek-Místek.

Martin Hořínek ředitel Charity Frýdek-Místek: "Fungují, jsme za ně hrozně moc rádi, stejně tak jako klobouk dolů před zaměstnanci našimi, ať už s těmi provozními, přímou péčí, vedením pobytovky, kteří se s tou situací dokázali excelentně poprat."

Celkově je zatím situace v sociálních zařízeních ve městě stabilizovaná.
CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - pracoviště Raškovice
Raškovice
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

AGRICOOP Třinec a.s., kravín Vendryně
Vendryně
od 19 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

RenoFarma Beskyd, a.s. - pracoviště kravín Skalice
Frýdek-Místek
od 120 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků