Autovrak, to je vůz, který je technicky nezpůsobilý k provozu. Druhou kategorií jsou pak auta bez technické kontroly. Ta nesmí stát na veřejných komunikacích, pokud mají propadlou technickou déle než půl roku.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My využíváme všechny zákonné postupy. A v co nejkratších termínech, tak jak opravdu můžeme, ty autovraky odstraňujeme. A můžu říct, že ve srovnání s ostatními městy jsme na tom velmi dobře. A v podstatě tři čtvrtiny autovraků, které občané nahlásili v roce 2023, tak již zmizely z ulic. A na těch ostatních pracujeme."
Bohužel ani dnes není možné vozidlo, které stojí již delší dobu na jednom místě, nemá registrační značky, pneumatiky a třeba ani skla a zrcátka jen tak odtáhnout a zlikvidovat, i když postup se zjednodušil. Pokud vozidlo nebrání provozu a přímo neohrožuje okolí nebo životní prostředí nemůže ho město nechat ihned odtáhnout. Navíc každý případ se posuzuje jednotlivě.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy to je velmi složité, protože jsou tam různé správní lhůty, ty automobily mají třeba ještě STK nebo nestojí na městských pozemcích, nestojí na komunikaci, ani na městské zeleni. A je to někdy opravdu administrativně velmi náročný proces. Nicméně našim cílem je, aby autovraky na ulicích města nestály a nezabíraly místa."
Městu velmi pomáhají také sami občané, kteří začali autovraky v ulicích nahlašovat.
Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Spolupráce s občany je velmi důležitá. Mockrát jim děkujeme, že nám nahlašují výskyt autovraků nebo nepojízdných vozidel v ulicích Frýdku-Místku. Ten způsob, jakým se nám mohou ozývat. Může to být přes aplikaci Munipolis, což se stává nejčastěji. Ale mohou se nám ozývat také telefonicky, emailem nebo poštou. Na webových stránkách města, když si rozkliknou občané položku magistrát, přes odbor dopravy se mohou dostat až k autovrakům. Zde najdou obecné informace, kde se mohou dočíst o tom, jak je to náročný proces. Hned vedle je seznam řešených vozidel i s fotografiemi, lokalitou, kde se tato vozidla nacházejí."
Na počátku řešení těchto aut je nutné zjistit jejich provozovatele a zaslat jim výzvu k odstranění vraků nebo vozidel bez platné STK. Od doručení výzvy se načítá dvouměsíční lhůta. Následují další zákonné kroky a lhůty, které jsou podrobně popsány na webových stránkách města. Nejdále může proces skončit ve správním řízení s provozovatelem vozu z důvodu spáchání přestupku.
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Cílem vedení města i mým osobním je, aby veřejný prostor vypadal co nejlépe. A s tím souvisí spousty věcí. Jedním z nich je, aby byl v ulicích pořádek. A to je od drobného nepořádku, který mohou uklízet nyní v rámci nového programu lidé bez domova, kterým za to nabízíme stravenku. Mohou se zapojit občané, my jim jako město vycházíme vstříc, že zajistíme odvoz tohoto odpadu. A končí to třeba i u autovraků, které samozřejmě v ulicích nechceme."
Odtah aut provádějí technické služby na záchytné parkoviště. Náklad na jeden vůz přesahuje 1 500 korun. Po dvou měsících se pak vůz posílá na likvidaci s nákladem na další odtah přes 1 800 korun.