Letošní Den rodiny ve Frýdku-Místku již tradičně nenabídl jen zábavný program. Jeho součástí byla opět prezentace sociálních služeb. Nechybělo ani ocenění pěstounů, kteří dětem v náročných životních situacích poskytují bezpečné zázemí a péči v rodinném prostředí.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za to, že se starají o děti, že jim nabídnou to, co momentální biologická rodina jim dát nemůže. To, že za to pěstounství někdo dostane odměnu, je až druhořadé. Důležité je to opravdu mít v sobě."
Slavnostní ocenění pěstouny potěšilo.
Martin Petr Nerušil, pěstoun: "Je to prostě za tu práci moc hezké od města, že na nás takhle myslí. A myslím si, že by to měl dostat ocenění každý, kdo se tady tomu věnuje."
Proč byste doporučili pěstounství i ostatním?
Petra Nerušilová, pěstounka: "Je to nádherná věc. Opravdu, sice je to moc těžké, není to nic jednoduchého, protože na to se nikdy nejde připravit úplně stoprocentně. Ale pokud máte otevřené srdce a trpělivost a prostě všechno, co to dítě potřebuje, být pro něho v tu danou dobu, tak je to to nejhezčí, co člověk může udělat."
Dagmar Sabelová, pěstounka: "Je to určitě motivující pro nějaké druhé lidi, kteří třeba o tom uvažují. Bojí se toho. Já jsem se taky svým způsobem bála. To jako nevíte, do čeho jdete. Jaké dítě dostanete? S jakými potřebami? Určitě je to pěkné, když si někdo všimne, že něco děláte pro ty druhé. Ale není to to nejdůležitější."
Za každým z pěstounů se skrývá lidský příběh. Příběhy dětí, které znovu dostaly šanci vyrůstat ve vlastní rodině místo ústavu.