Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hygienici potvrdili parazita na Těrlické přehradě

  • Havířov,

Hygienici na Těrlické přehradě potvrdili ve dvou lokalitách výskyt parazita, který způsobuje cerkáriovou dermatitidu. Nemoc přenáší plži. Hygienici se chystají odebrat vzorky kolem celé přehrady.

U šneků odebraných na Těrlické přehradě v laboratoři zjistili, že vylučuji cerkárie. Nyní už jde s jistotou říct, že svědivou vyrážku, kterou onemocněly desítky lidí přenáší tito plži. Prozatím byl výskyt zaznamenán v lokalitě na Pacalůvce a U štoly. Svědivou vyrážku si měli lidé odnést i zde ze Zátoky, která se nachází nedaleko Pacalůvky.

"Byl jsem hodně moc poštípaný. Svědilo to hodně a zmizelo to za dva týdny,” uvedl chlapec.

"Dneska budeme provádět šetření a sběr vodních plžů i na ostatních koupacích místech, abychom potvrdili nebo vyloučili teorii, že biotop je vhodný na celé Těrlické přehradě, nebo jestli to je jedna malá část,” uvedl mluvčí KHS Ostrava Radim Mudra.

Hygienici v daných lokalitách nedoporučují koupání. Přesto si z toho někteří lidé nic nedělají. "Já se tady koupu celý život a nikdy jsem neměl žádné problémy," řekl jeden z návštěvníků přehrady. Na parazita prý zabírá opalovací krém s repelentním účinkem proti žhavým medůzám. Ten se ale v České republice neprodává. Cerkárie se vyskytly také na Brušperku, kde hygienici nedoporučují koupání. Úplný zákaz kvůli sinic je pak na vodní nádrži Baška. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků