Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hygienici potvrdili parazita na Těrlické přehradě

  • Havířov,

Hygienici na Těrlické přehradě potvrdili ve dvou lokalitách výskyt parazita, který způsobuje cerkáriovou dermatitidu. Nemoc přenáší plži. Hygienici se chystají odebrat vzorky kolem celé přehrady.

U šneků odebraných na Těrlické přehradě v laboratoři zjistili, že vylučuji cerkárie. Nyní už jde s jistotou říct, že svědivou vyrážku, kterou onemocněly desítky lidí přenáší tito plži. Prozatím byl výskyt zaznamenán v lokalitě na Pacalůvce a U štoly. Svědivou vyrážku si měli lidé odnést i zde ze Zátoky, která se nachází nedaleko Pacalůvky.

"Byl jsem hodně moc poštípaný. Svědilo to hodně a zmizelo to za dva týdny,” uvedl chlapec.

"Dneska budeme provádět šetření a sběr vodních plžů i na ostatních koupacích místech, abychom potvrdili nebo vyloučili teorii, že biotop je vhodný na celé Těrlické přehradě, nebo jestli to je jedna malá část,” uvedl mluvčí KHS Ostrava Radim Mudra.

Hygienici v daných lokalitách nedoporučují koupání. Přesto si z toho někteří lidé nic nedělají. "Já se tady koupu celý život a nikdy jsem neměl žádné problémy," řekl jeden z návštěvníků přehrady. Na parazita prý zabírá opalovací krém s repelentním účinkem proti žhavým medůzám. Ten se ale v České republice neprodává. Cerkárie se vyskytly také na Brušperku, kde hygienici nedoporučují koupání. Úplný zákaz kvůli sinic je pak na vodní nádrži Baška. 
Bohemia Marten Plus s.r.o. - LIDL Havířov Šumbark
Havířov
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o. - LIDL U Nádraží Havířov
Havířov
od 18 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

ORKA systems, s.r.o. - pracoviště Ka
Karviná
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků