Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov ocenil bezpříspěvkové dárce krve za rok 2020

  • Havířov,

Krevní centra stále vyzývají, aby lidé přišli darovat krev nebo plazmu. Dárců je i kvůli pandemii málo. I proto se v Havířově rozhodli, že nebudou rušit každoroční oceňování dárců, protože právě v této době si to zaslouží.

Havířov na počátku roku vždy oceňuje bezpříspěvkové dárce krve. Uznání těmto lidem, kteří se rozhodli pomáhat druhým, se uskutečnilo v kině Centrum i v této době, ale za přísných protiepidemických opatření.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Myslím si, že to právě skupina lidí, která si to ocenění zaslouží dá se říci nejvíce, protože krev není voda a je to vlastně jediná tekutina, která dokáže zachránit život lidem. V době dnešní korona krize je vlastně to, že darují krev ještě obdivuhodnější o to, že nemají strach z nějaké nákazy, snaží se pomoci lidem, kteří jsou na tom špatně a ta krev je čím dál více ceněná a vím z mnoha stran, že ne ve všech městech mají tolik dárců jako my a za to bych chtěla všem poděkovat.”

Z rukou zástupců vedení radnice si ocenění postupně převzali držitelé Zlaté medaile profesora Jana Janského za 40 odběrů, držitelé ocenění Zlatého kříže Českého červeného kříže III. třídy za 80 odběrů, II. třídy za 120 odběrů a I. třídy za 160 odběrů.

anketa: "Osm roků to je, co jsem začal darovat a kamarád mě k tomu dostal. Říkal, ať si to zkusím, že to je k něčemu dobré, tak jsem to šel vyzkoušet a už jsem u toho zůstal. Já si myslím, že to je hodně důležité. Lidí přibývá nemocných a těch, co darují krev, plazmu ubývá. Každý kdo může by měl darovat.”
anketa: "Mě k tomu přivedl kamarád v 18 letech a od té doby chodím. Je to už 16 let. Mělo by chodit více lidí, protože je to potřeba a určitě to stojí za to.”
anketa: "Daroval jsem z důvodu, protože jsem kdysi nastoupil do zaměstnání a potřeboval jsem nutně volno a nebyla jiná možnost. Pak už to bylo automatické, že už chodím pravidelně, co tři měsíce.”
anketa: "Začal jsem darovat už na vojně a od té doby pokračuji. Už mi přišly pár krát dopisy, že by rychle potřebovali mojí krev pro nějaké dvojčata a tak dále. Vidím v tom dobrý skutek a pomáhám ostatním. Já už jsem prodělal covid, takže jsem se informoval jestli mohu. Někdy v červnu jsem ho prodělal, takovou lehčí verzi a bylo mi řečeno, že v tom není žádný problém.”

Uděleno bylo také ocenění Plaketou Českého červeného kříže Dar krve - Dar života za 250 odběrů. Za rok 2020 vedení města poděkovalo i 9 dárcům, kteří mají na svém kontě úctyhodných 300 a více odběrů. Kromě slov díků a plaket, byly 70ti oceněným také předány poukazy na celoroční bezplatnou přepravu v městské hromadné dopravě a permanentky v hodnotě 1 000 Kč na aktivity, akce či služby poskytované příspěvkovými organizacemi města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy