Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Veterináři z Havířova úspěšně provedli operaci sově, která měla zlomenou nohu

  • Havířov,

Operovat těžkou zlomeninu nohy, která měří jen pár centimetrů, je opravdu husarský kousek. Právě ten se podařil na veterinární klinice v Havířově. Pacientem byla sova, která má nyní velkou šanci, že se časem vrátí zpět do přírody.

Tohoto puštíka obecného nalezli veterináři u silnice při cestě do práce. Záhy se ukázalo, že sova má na třikrát zlomenou nohu a bez pomoci by zahynula. Lékař Martin Polák se rozhodl operovat a puštíka zkusit zachránit.

Martin Polák, veterinární lékař kliniky LIFE: "U těch sov je daleko náročnější anestezie než samotná operace. Ta operace je sice náročná, ale principiálně probíhá stejně jako u psů, koček. Je tam jediný rozdíl, že ty kosti jsou hodně křehké. Jsou duté a hodně křehké na manipulaci.”

Sova zvládla anestezii i samotnou operaci a záhy měla i velkou chuť na maso.

Sovičku dneska převezou do záchranné stanice do Bartošovic. Veterináři věří, že se vrátí zpět do přírody.

Martin Polák, veterinární lékař kliniky LIFE: "V tuto chvíli ta noha funkční není, to určitě ne. Potřebuje čas. Přece jenom je to teprve šest týdnů od toho traumatu. Proto jsme ji chtěli i převést, ať sova začne létat, případně i sama lovit, ať ji to znova naučí. Pokud by to nefungovalo, tak určitě bude schopná žít ve voliéře a tímto způsobem fungovat. Ale mým cílem bylo, aby se ta sova vrátila do plnohodnotného života.”

Sova je sice samička, ale dostala jméno Otík. Stala se miláčkem celého týmu. Všichni věří, že z Bartošovic budou dostávat jen dobré zprávy. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy