Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Havířov otevírá v pondělí velkokapacitní očkovací centrum s devíti boxy

  • Havířov,

V pondělí se v Havířově bude otevírat velkokapacitní očkovací centrum, ve kterém bude možné denně naočkovat přes tisíc lidí. S centrem pomohla nemocnici radnice, která jí zapůjčila sportovní halu Slavii.

Velkokapacitní očkovací centrum v Havířově vzniklo v bezprostřední blízkosti nemocnice, a to v Městské sportovní hale Slavie, což má značné výhody. Ať už to je v počtu parkovacích míst, zastávek MHD, hala má dva samostatné vchody a hlavně obrovský prostor uvnitř. První lidé se začnou očkovat v pondělí.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Provoz tohoto očkovacího centra bude každý den od 7 do 19 hodin, čili 12hodinové směny. Máme devět kójí a tou jednou kójí, když v průměru na jednoho očkovaného občana je pět až šest minut, projde za hodinu 10 až 12 lidí. To znamená, že celková denní kapacita se blíží až k tisíci očkovaných spoluobčanů. Pokud bychom ten provoz, a byl by i dostatek očkovacích látek, prodloužili o víkendy, tak se přiblížíme přiblížíme na 1200 až 1300 denně.”

U vchodu do očkovacího centra, který je dobře označen, se nachází recepce, kde se klientovi bude věnovat administrativní pracovník. Zároveň dostane pořadové číslo, které ho bude provázet po celou dobu pobytu v centru.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: “Klient přichází na recepci, probíhá kontrola údajů, dostane zdravotní dotazník, dotazník nám vyplní, usadí se v čekací zóně. Čeká na vyzvání z vyvolávacího systému. Pokud je vyzván do očkovacího boxu, přichází do očkovacího boxu, probíhá znovu identifikační kontrola údajů, kontrola zdravotního stavu a pokud je klient schopen očkování, probíhá samostatné očkování. Po očkování odchází do odpočinkové zóny, kde čeká po očkování třicet minut a v odpočinkové zóně je možnost také vytisknout po druhém očkování certifikát, potvrzení, že člověk byl očkovaný danou dávkou.”

Než se v centru bude očkovat na maximální výkon, ještě chvíli potrvá. V průběhu následujících týdnů se postupně budou zvyšovat počty vakcín.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Každý týden dostáváme něco navíc. Příští a první dubnový týden se budeme řádově pohybovat mezi 200 až 400 vakcinacemi denně. S narůstajícím objemem vakcín se dostaneme do toho režimu až 1000 očkování denně. Všechna očkování musí jít přes rezervační systém. Zde už by měli přijít lidé, kteří jsou v rezervačním systému zavedeni. V současné době jsou to kategorie 80+, 70+, pedagogové. Od příštího týdne by tam mohla přibýt kategorie pro chronické pacienty, kteří ale potřebují být indikováni svými specialisty.”

Čím vy očkujete a zda to lidem sdělujete? Mohou si vybrat, ať nemají třeba mylnou představu, že si mohou vybrat?

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “My určitě a myslím si, že to nebude dělat nikdo v ČR, my nebudeme nechávat vybírat pacienty očkovací látky, protože všechny, které byly schváleny evropskou lékovou agenturou a jsou k očkování vhodné. Samozřejmě, co se týče AstryZenecy, ta která má ty nejmenší požadavky na skladování, logistiku, tak je logické, že s tou očkují praktičtí lékaři. My v současné situaci máme k dispozici BioNTech/Pfizer a Modernu. S Modernou jsme třeba objížděli domovy sociální péče, nicméně v příštím týdnu budeme očkovat jak BioNTech/Pfizer, tak Modernou a počítáme, že i AstraZeneca přibude i Johnson & Johnson.”


Nemocnice při budování očkovacího centra po celou dobu úzce spolupracuje s magistrátem.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My nemáme ve městě jiný srovnatelný, nebo použitelný prostor a proto to bylo pro nás jediné řešení momentálně. Samozřejmě, až dojde k rekonstrukci bývalé odbavovací haly na nádraží, tak potom už bude mít město více alternativ v případě takovýchto stavů. Momentálně je to jediné řešení, myslím, že dobré. A když se koukám, co se tady zase povedlo vybudovat, tak mě jímá hrdost a jsem rád, že Havířov bude opět vypadat jestli ne nejlíp, tak bude patřit k těm nejlepším.”


S organizací dopravy pomohou i strážníci.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Bude tady hned od začátku přítomná městská policie, bude tady i mobilní služebna a máme i alokovány pracovníky VPP, kteří budou organizovat pohyb na parkovišti. Myslím, že celá ta organizační struktura je připravena perfektně. Magistrát velmi intenzivně spolupracuje s krajskou nemocnicí na území našeho města a momentálně v této krizové pandemické situaci pomáháme jak s registrací na testy, pomáháme s registrací na očkování, městská policie asistuje u testovacího centra v podstatě od prvopočátku. Ta spolupráce je velmi intenzivní a velmi úzká a myslím si, že velmi kvalitní a i v tomto centru jsme schopni poskytnout administrativní kapacity v případě, že by jich nebylo dost:”

Vybudování velkokapacitního centra nebylo levnou záležitostí. Nemocnice i město si váží pomoci soukromých dárců.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já bych chtěl velmi poděkovat všem partnerům, kteří na financování tohoto centra a provozu participují. Jsem velmi rád, že jim není lhostejný osud našeho města a našich občanů. Je to kromě města a kraje, tak je to společnost Heimstaden, je to společnost Gascontrol, je to společnost Vinamet. Takže těch partnerů je opravdu hodně a já jim chci všem poděkovat.”

Nemocnice počítá, že velkokapacitní očkovací centrum ve sportovní hale bude zhruba šest měsíců.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy