Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Sčítání ukáže, kolik lidí se hlásí k polské menšině

  • Havířov,

V kraji a i v Havířově žije mnoho lidí, kteří patří k polské menšině. Jejich skutečný počet může ukázat sčítání lidu. Postupně roste i zájem o školy s polským vyučovacím jazykem. V Havířově-Bludovicích se bude proto rozšiřovat i mateřinka.

Sčítání lidu, které začalo tuto sobotu, může prokázat, jak se v České republice daří polské menšině. Ta má silné zastoupení v Moravskoslezském kraji. V posledních letech se zvyšuje počet smíšených česko-polských partnerství i manželství. Představitelé polské menšiny teď v kampani před začínajícím sčítáním lidu brojí za to, aby se k polské národnosti přihlásilo co nejvíce lidí. Výsledky sčítání se mimo jiné mohou odrazit v následné podpoře polského školství u nás.

Josef Szymeczek, místopředseda Kongresu Poláků v ČR: “Ta naše angažovanost vyplývá i z toho, že sledujeme, že v posledních letech přibývá smíšených manželství a v některých školách s polským jazykem vyučovacím dokonce až 70 či 80 procent dětí pochází právě z těchto smíšených manželství. My chceme upozornit, že pokud chtějí tyto rodiny podpořit tuto školu, tak právě mají možnost.”
Petr Nenička, rodič: “My jsme smíšený pár. Já se hlásím k české národnosti a partnerka k polské. Děti jsme se rozhodli dávat do polské školy v Bludovicích, protože v rodině partnerky je to tradice.”

Škola v Havířově-Bludovicích na Selské ulici zaznamenává mírný nárůst počtu dětí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Je fakt, že i tam došlo trochu k nárůstu zástavby domů, a proto i ve škole trochu přibylo dětí a dokonce i rodiče české národností si tam přihlásili své dítě do první třídy. Ale myslím si, že takový enormní zájem jako je v Horní Suché to není. Tam je nárůst myslím dvacet dětí z okolních obcí a možná i z Havířova.”

Za pár let by ale školu mohlo navštěvovat ještě více dětí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Teď budeme ve školce, která je k prasknutí, když to tak řeku,  dělat novou třídu pro školku na ZŠ s polským vyučovacím jazykem, protože u těch malých dětí je ten nárůst větší a v součinnosti s polskou konzulkou se budeme podílet i na financování té nové třídy.”

Sčítání lidu bude spuštěno tento víkend. Elektronický formulář lidé naleznou na stránkách scitani.cz nebo v mobilní aplikaci. Od 17. dubna bude možnost vyplnit i listinný formulář.

Nahlásit chybu

K tématu

Do szkoły w rytmie poloneza

W rytmie poloneza wkroczyli w szkolne życie uczniowie polskiej szkoły w Stonawie. Rok szkolny dopiero się zaczyna, lecz oni zdążyli przygoto...


Nejčtenější zprávy