Děti s autismem mohou na první pohled vypadat jako všichni ostatní vrstevníci. Autisté ale vnímají své okolí jinak a je zapotřebí jejich svět pochopit a přizpůsobit se mu. V Havířově spolupracuje několik organizací, které se problematice věnují a jsou rodičům nápomocné. Všechny se nyní sjednotili v rámci Mezinárodního dne autismu.
Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD, SsmH: “Naším hlavním cílem je udělat takovou osvětu. Říct široké veřejnosti o tom, co je to ten autismus, jak se to projevuje, co to znamená, kde si mohou o pomoc požádat. Nabídnout jim ty služby, nabídnout jim určitou pomoc, aby věděli, že na to nejsou sami.”
Z vašich zkušeností. Co ještě rodičům chybí?
Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD, SsmH: “Tak kdybych to vzala konkrétně na Havířov a okolí, tak jsou to volnočasové aktivity pro děti s autismem a pak pracovní uplatnění těchto osob, když jsou tedy schopny pracovat. Nějaká chráněná místa, nebo pracovní místa s dohledem.”
Rodičům chybí odborná lékařská péče.
maminka dítěte s autismem: “My dojíždíme až do Nového Jičína. Takoví psychiatři pro děti tady v okolí nejsou. Jinak si myslím, že je v okolí všechno pro takové děti.”
Rodiče se snaží o autismu mluvit s dětmi otevřeně.
anketa, dítě s autismem: “Že jsem autista.” Co to znamená? “Že slaví autisti svátek.” A kam chodíš do školy a jaké to tam je? “Do Havířova na Šumbark, učíme se češtinu, matematiku, pracovní výchovu.”
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě to je důležitá akce, protože když to stáhnu sama na sebe, tak když bych nepracovala v oblasti, v jaké pracuji, tak bych o autismu moc nevěděla. Nevěděla bych o něm proto, protože z blízkých příslušníků nikdo autismem netrpí. Když mi poprvé někdo řekl, to dítě má autismus, tak jsem byla poměrně překvapená, protože to dítě je stejné jako jiné. Akorát potřebuje své specifické prostředí, specifická forma učení a podobně. Pokud lidé nebudou vědět, jak s dítětem, které s autismem trpí, jak s ním zacházet, ale i s dospělým, protože ono to není jen o dětech, tak pokud nebudeme vědět, jak s takovýma lidma zacházet, tak se bude situace jen zhoršovat. Na závěr bych chtěla všem, kteří tuto akci organizují, moc poděkovat za propagaci a organizaci celé této záležitosti.”
Do osvětové akce se zapojilo Poradenské středisko pro rodinu a dítě, které spadá pod Sociální služby města Havířova, Adam spolek rodičů, Speciální MŠ Paraplíčko, spolek Podané ruce a Základní a střední škola Havířov-Šumbark. Právě na této škole se speciálními potřebami probíhá po celý měsíc duben zápis.