Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově se konala velká osvětová akce ke zvýšení povědomí o autismu

Havířov |

Mezinárodní den porozumění autismu v letošním roce připadl na druhý duben. Mnohé budovy a instituce se zbarvily do modré barvy. V Havířově organizace uspořádaly velkou osvětovou akci.

Děti s autismem mohou na první pohled vypadat jako všichni ostatní vrstevníci. Autisté ale vnímají své okolí jinak a je zapotřebí jejich svět pochopit a přizpůsobit se mu. V Havířově spolupracuje několik organizací, které se problematice věnují a jsou rodičům nápomocné. Všechny se nyní sjednotili v rámci Mezinárodního dne autismu.

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD, SsmH: “Naším hlavním cílem je udělat takovou osvětu. Říct široké veřejnosti o tom, co je to ten autismus, jak se to projevuje, co to znamená, kde si mohou o pomoc požádat. Nabídnout jim ty služby, nabídnout jim určitou pomoc, aby věděli, že na to nejsou sami.”

Z vašich zkušeností. Co ještě rodičům chybí?

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD, SsmH: “Tak kdybych to vzala konkrétně na Havířov a okolí, tak jsou to volnočasové aktivity pro děti s autismem a pak pracovní uplatnění těchto osob, když jsou tedy schopny pracovat. Nějaká chráněná místa, nebo pracovní místa s dohledem.”

Rodičům chybí odborná lékařská péče.

maminka dítěte s autismem: “My dojíždíme až do Nového Jičína. Takoví psychiatři pro děti tady v okolí nejsou. Jinak si myslím, že je v okolí všechno pro takové děti.”

Rodiče se snaží o autismu mluvit s dětmi otevřeně.

anketa, dítě s autismem: “Že jsem autista.” Co to znamená? “Že slaví autisti svátek.” A kam chodíš do školy a jaké to tam je? “Do Havířova na Šumbark, učíme se češtinu, matematiku, pracovní výchovu.”
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě to je důležitá akce, protože když to stáhnu sama na sebe, tak když bych nepracovala v oblasti, v jaké pracuji, tak bych o autismu moc nevěděla. Nevěděla bych o něm proto, protože z blízkých příslušníků nikdo autismem netrpí. Když mi poprvé někdo řekl, to dítě má autismus, tak jsem byla poměrně překvapená, protože to dítě je stejné jako jiné. Akorát potřebuje své specifické prostředí, specifická forma učení a podobně. Pokud lidé nebudou vědět, jak s dítětem, které s autismem trpí, jak s ním zacházet, ale i s dospělým, protože ono to není jen o dětech, tak pokud nebudeme vědět, jak s takovýma lidma zacházet, tak se bude situace jen zhoršovat. Na závěr bych chtěla všem, kteří tuto akci organizují, moc poděkovat za propagaci a organizaci celé této záležitosti.”

Do osvětové akce se zapojilo Poradenské středisko pro rodinu a dítě, které spadá pod Sociální služby města Havířova, Adam spolek rodičů, Speciální MŠ Paraplíčko, spolek Podané ruce a Základní a střední škola Havířov-Šumbark. Právě na této škole se speciálními potřebami probíhá po celý měsíc duben zápis.

Nahlásit chybu


K tématu

Havířov se zapojil ke Světovému dni porozumění autismu

Sociální služby města Havířova uspořádaly už desátý ročník osvětové akce ke Světovému dni porozumění autismu. Podle odborníků je důležité, aby se s rodinami začalo pracovat už v raném věku nemocného dítě.

Středisko pro rodinu a dítě uspořádalo v Havířově osvětovou akci pro rodiny s autistickými dětmi

4. dubna 2024 10:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Sociální služby města Havířova uspořádaly už desátý ročník osvětové akce ke Světovému dni porozumění autismu. Podle odborníků je důležité, aby se s rodinami začalo pracovat už v raném věku nemocného dítě.

Podmáčený dům na náměstí v Havířově se musí opravit

20. července 2023 17:15 | Havířov | Bára Kelnerová

Už za pár dnů začne výměna hydroizolace podmáčeného domu v centru Havířova. Oprava nebude jednoduchá, jelikož dům stojí na náměstí Republiky, kam nemůže najet těžká technika.


Areál Dolní oblasti Vítkovic v Ostravě se proměnil ve festivalové město. Colours of Ostrava je tu

Dnes 11:09 | Ostrava-město | Yvona Fajtová

V ostravských Dolních Vítkovicích odstartoval už 21. ročník mezinárodního multižánrového festivalu Colours of Ostrava, který patří mezi 20 nejlepších a největších festivalů na světě. Je plný skvělé hudby, kultury a nezapomenutelných zážitků.

Děti se zdravotním postižením si užily letní tábor v Hradci nad Moravicí. Zatančily si i s Markétou Konvičkovou

Včera 13:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Rotary club Opava opět po roce uspořádal týdenní tábor pro hendikepované děti i dospělé. Tentokrát na téma čáry a kouzla. Probíhal v hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí a nabídl pestrý program.

V Opavě-Kateřinkách začne výstavba nového parkoviště. Nabídne 40 míst i zeleň

Včera 15:53 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě přibudou nová parkovací místa. Výstavba parkoviště na zelené ploše bude v nejbližších dnech zahájena na prostranství mezi obchodním centrem Katka a budovou pošty v Kateřinkách.

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil seniory v karvinském Novém domově

Nový domov v Karviné si při svém výjezdu prohlédl hejtman Moravskoslezského kraje. Zajímal se o jejich péči, aktivity i o to, jak jsou v zařízení spokojeni.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Interaktivní muzeum MHD v Ostravě Vítkovicích bude novým turistickým cílem

Ostrava bude mít další turistické lákadlo. Plánuje totiž stavbu muzea městské hromadné dopravy. Vyrůst by mělo v prostoru před vítkovickým nádražím. Lákadlem budou především historické tramvaje, ale i interaktivní expozice.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Cisterna zastavila na mostě, řidič dodávky nesledoval provoz a zezadu do ní narazil

Dnes 6:43, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Šlágr na cestách roztančil areál letního kina

V neděli oživily areál letního kina v Orlové hvězdy z rozhlasového kanálu Šlágr. Akce Šlágr na cestách proběhla již podruhé a stejně jako loni roztančila návštěvníky všech věkových kategorií. Moderátor Petr Šiška se postaral o skvělou atmosféru a svými živými vstupy dokázal vtáhnout nejednoho diváka.

Park u Domu PZKO ožil barvami a zpěvem exotických ptáků

Včera 14:34 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Ve Stonavě se u Domu PZKO uskutečnilo první neoficiální setkání chovatelů papoušků z celého Karvinska. Akce, která přilákala nejen chovatele, ale i širokou veřejnost, nabídla pestrou přehlídku exotických ptáků.

Stonavská pouť uzavře centrum obce pro motorová vozidla

Včera 14:32 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Už tento víkend ožije Stonava tradiční Máří Magdalénskou poutí. I přesto, že lunapark bude v provozu již vpátek od 14:00 hod., centrum obce bude uzavřeno pro veškerou automobilovou dopravu, včetně autobusů, od soboty v 10:00 hod. do nedělní půlnoci.

Zahrádkáři přivítali léto tradičním setkáním

Včera 14:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavští zahrádkáři opět ukázali, že umějí nejen pečovat o své zahrádky, ale také pořádat skvělé akce. Po úspěšném smažení vaječní se sešli k tradičnímu Vítání léta, kde návštěvníkům nabídli nejen chutné uzené klobásky, ale i další lahůdky připravené s láskou a péčí.

XIV Memoriał Posła Karola Jungi

Pogoda w niedzielny poranek 14. edycji Memoriału Karola Jungi nie nastrajała optymistycznie. Lecz gdy piłkarze wyszli na murawę, żeby przed meczem ustawić się do wspólnego zdjęcia, deszcz nieco zelżał i zza chmur wyjrzało nawet słonko.

Regionální knihovna Karviná vás zve na prohlídku obrazů Pavla Lakomého

16. července 2024 17:13 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Ve výstavních prostorách knihovny v Karviné-Fryštátě momentálně probíhá výstava obrazů umělce Pavla Lakomého. Prohlédnout si jeho díla může veřejnost do konce července.

V Havířově se konala velká osvětová akce ke zvýšení povědomí o autismu
Vydáno 4. dubna 2023 15:49, Havířov, Bára Kelnerová
Mezinárodní den porozumění autismu v letošním roce připadl na druhý duben. Mnohé budovy a instituce se zbarvily do modré barvy. V Havířově organizace uspořádaly velkou osvětovou akci.

Děti s autismem mohou na první pohled vypadat jako všichni ostatní vrstevníci. Autisté ale vnímají své okolí jinak a je zapotřebí jejich svět pochopit a přizpůsobit se mu. V Havířově spolupracuje několik organizací, které se problematice věnují a jsou rodičům nápomocné. Všechny se nyní sjednotili v rámci Mezinárodního dne autismu.

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD, SsmH: “Naším hlavním cílem je udělat takovou osvětu. Říct široké veřejnosti o tom, co je to ten autismus, jak se to projevuje, co to znamená, kde si mohou o pomoc požádat. Nabídnout jim ty služby, nabídnout jim určitou pomoc, aby věděli, že na to nejsou sami.”

Z vašich zkušeností. Co ještě rodičům chybí?

Renáta Vališová, vedoucí střediska RaD, SsmH: “Tak kdybych to vzala konkrétně na Havířov a okolí, tak jsou to volnočasové aktivity pro děti s autismem a pak pracovní uplatnění těchto osob, když jsou tedy schopny pracovat. Nějaká chráněná místa, nebo pracovní místa s dohledem.”

Rodičům chybí odborná lékařská péče.

maminka dítěte s autismem: “My dojíždíme až do Nového Jičína. Takoví psychiatři pro děti tady v okolí nejsou. Jinak si myslím, že je v okolí všechno pro takové děti.”

Rodiče se snaží o autismu mluvit s dětmi otevřeně.

anketa, dítě s autismem: “Že jsem autista.” Co to znamená? “Že slaví autisti svátek.” A kam chodíš do školy a jaké to tam je? “Do Havířova na Šumbark, učíme se češtinu, matematiku, pracovní výchovu.”
Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě to je důležitá akce, protože když to stáhnu sama na sebe, tak když bych nepracovala v oblasti, v jaké pracuji, tak bych o autismu moc nevěděla. Nevěděla bych o něm proto, protože z blízkých příslušníků nikdo autismem netrpí. Když mi poprvé někdo řekl, to dítě má autismus, tak jsem byla poměrně překvapená, protože to dítě je stejné jako jiné. Akorát potřebuje své specifické prostředí, specifická forma učení a podobně. Pokud lidé nebudou vědět, jak s dítětem, které s autismem trpí, jak s ním zacházet, ale i s dospělým, protože ono to není jen o dětech, tak pokud nebudeme vědět, jak s takovýma lidma zacházet, tak se bude situace jen zhoršovat. Na závěr bych chtěla všem, kteří tuto akci organizují, moc poděkovat za propagaci a organizaci celé této záležitosti.”

Do osvětové akce se zapojilo Poradenské středisko pro rodinu a dítě, které spadá pod Sociální služby města Havířova, Adam spolek rodičů, Speciální MŠ Paraplíčko, spolek Podané ruce a Základní a střední škola Havířov-Šumbark. Právě na této škole se speciálními potřebami probíhá po celý měsíc duben zápis.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/havirov/11000036535/v-havirove-se-konala-velka-osvetova-akce-ke-zvyseni-povedomi-o-autismu