Havířov již deset let vyhlašuje osobnosti v oblasti kultury. Ne jinak tomu bylo i letos. Slavnostní večer se konal ve Společenském domě a ceny se rozdělovaly ve čtyřech kategoriích.
Talenty roku se stali herečka Veronika Tkaczyková, sólový zpěvák Daniel Mrózek a divadelník Lukáš Rajča.
Veronika Tkaczyková: „Do havířovské kultury jsem vstoupila úplně náhodou. Jako malé dítě jsem chodila do hudebky zpívat, tančit, ale vždy jsem chtěla dělat ještě něco víc a lákal mě dramaťák. Měla jsem ale tolik aktivit, že jsem se k tomu nedostala. Potkal mě náhodou pan profesor Neuvirt, díky kterému jsem začala chodit do dramaťáku. On mě naučil všechny možné věci, a to byly moje první zkušenosti s divadlem."
Veronika se seznámila s režisérem Davidem Vignerem, který ji už podruhé obsadil do svého filmu. Tentokrát si zahraje hlavní roli ve snímku Mezi nimi. Kromě toho Veronika vystupovala na mnoha kulturních akcích. Nyní je studentkou druhého ročníku Jamu v Brně.
Havířov má také hodně hudebních talentů. Jedním z nich je Daniel Mrózek, který se dokonce probojoval do užšího výběru Československé Superstar. Pravidelně se také zúčastňuje a sklízí vavříny na mnohých pěveckých soutěžích.
Daniel Mrózek: „Ke zpěvu mě vedla mamka s taťkou už od školky, kdy paní ředitelka zjistila, že mám na zpěv talent. Rodiče mě přihlásili do hudebky a je už to deset let co zpívám. Nerad zpívám blues, jazz, ale mám rád rok, pop. "
Třetím talentem se stal Lukáš Rajča, který svou kariéru začal nenápadně, a to jako zvukař u režiséra Davida Vignera. Byl také členem divadelní skupiny Fénix. Dnes hlavně učinkuje v Městském divadle ve Zlíně.
Lukáš Rajča: „Skok k profesionálovi. To jsem byl zrovna v amatérském kroužku, když jsem si řekl, že bych mohl zkusit udělat si hereckou školu. Zkoušel jsem to párkrát na Jamu v Brně, tam mě ale nevzali. Zkusil jsem se přihlásit na Vyšší odbornou uměleckou školu ve Zlíně. Tu jsem loni dokončil a už jsem herec s papírem."
Ceny talentům předal primátor města František Chobot společně s náměstkem pro hospodářský rozvoj, Zdeňkem Osmanczykem.
Další vyhlášenou kategorií pak byla Osobnost kultury. Zde si ceny z rukou zástupců města zaslouženě převzala bývalá ředitelka ZUŠ L. Janáčka, Markéta Janková, dále malíř, grafik a pedagog Otta Dedek.
Markéta Janková se věnuje hudbě od svých deseti let, a proto není divu, že se jí koníček stal povoláním. Markéta Janková: "Za pedagogický úspěch považuji to, když dítě naučím zpívat a dostane se mi tam, kam ono chce. To znamená buď na střední nebo vysokou školu. Když potom z něho je umělec a vystupuje na operních scénách."
Otta Dedek vystudoval filosofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Podílel se na nové koncepci výtvarné výchovy pro základní a střední školy. Jako pedagog byl svým studentům vždy oporou.
Otta Dedek: „Vždy jsem, po celou pedagogickou praxi, spojoval svou výtvarnou činnost s pedagogickou. Ono je to takovou tradicí Slezska, že většina výtvarníků vedla celou řadu svých adeptů a připravovali je na výtvarné školy."
V této kategorii byla oceněna i taneční skupina Horizonty pod vedením Jaroslavy Jelínkové. Velký obdiv a dík patří rovněž Milanu Szturcovi a Ivaně Sobolové, kteří ocenění obdrželi za dlouholetou práci s havířovskými dětmi a mládeží. Milan Sturc je zástupcem občanského sdružení Společenství křesťanů Havířov, které pořádá nejrůznější aktivity pro všechny skupiny obyvatel. S mládeží společně založili také sbor s názvem Fusion.
Milan Szturc: „Oni si můžou vyzkoušet například hru na hudební nástroj nebo tanec a přitom ještě neví, jestli to chtějí dělat v životě a u nás si to zkusí. My jim dáme pár základních lekcí. Naučí se zpívat na několik hlasů, vede je to k nějaké týmové spolupráci a využívají volný čas smysluplným způsobem."
Ivana Sobolová je předsedkyní havířovského občanského sdružení Duha Zámeček. Významnou oblastí práce sdružení jsou aktivity i pro děti z dětských domovů.
Ivana Sobolová: "Pro děti v Havířově děláme několik akcí. Podílíme se na pořádání Bambiriády, připravujeme Hry bez hranic, které se ujaly před třemi lety. Jsou tam přihlášeny děti z mateřských a základních škol, kdy bojují o nějakou velkou věc do školy. Byly to většinou stolní fotbaly, které si potom daly na chodby škol. Také každé září připravujeme na Šumbarku akci pro děti, která je určena všem a je úplně zadarmo. Tam představujeme naši činnost, kdy naše děti z dětských domovů, se kterými jezdíme ven, se starají o děti z naší ulice a pro ně pořádají různé aktivity."
To byly havířovské osobnosti pro rok 2009 a nezbývá než si přát, aby těchto významných lidí bylo ve městě co nejvíce.