Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinské osobnosti kultury získaly ocenění

  • Karviná,

Dny Karviné odstartovaly tradičním oceněním významných osobností z oblasti kultury. Uskutečnilo se v krásném reprezentativním sále zámku Fryštát.

Celkem bylo oceněno sedm umělců a pracovníků v oblasti kultury. Osobně si ocenění, květiny a dárky z rukou primátora města Jana Wolfa a náměstka primátora Andrzeje Bizoně  převzala Leona Hasníková. Pracuje v regionální knihovně od roku 1994. V roce 2005 stála u zrodu a provozu Informačního centra na hlavním nádraží Karviná,a Řadu let také působila v Galerii Pod Věží.

Za dlouhodobou činnost v oblasti kultury byla oceněna i Marie Owczarzy, která se angažuje v oblasti kultury více než 30 let. Je aktivní členkou výboru PZKO Karviná-Ráj, kde zastává funkci sekretářky. Dvacet let je také členkou polského smíšeného sboru „Dżwięk“.  Patří mezi hlavní organizátorky Anenské poutě. Její bohatá činnost významným způsobem obohacuje život nejenom polské menšiny ve městě, ale i všech občanů města. Za svou dlouholetou práci byla Marie Owczarzyová už například vyznamenaná PZKO v ČR Zlatou medailí za zásluhy.

Rovněž za dlouhodobou činnost v oblasti kultury a u příležitosti životního jubilea byl oceněn i magistr umění, hudebník, pedagog a dirigent Jiří Bystroň. Působil v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého v Praze, vyučuje na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Už jako student byl také členem dechového orchestru Májovák. v letech 1998-2008 byl také jeho dirigentem.

Další ocenění se z pracovních a jiných důvodů nemohli k slavnostnímu předání dostavit, za ně převzali pamětní listy jejich kolegové a spolupracovníci. V nepřítomnosti byla oceněna Martina Juríková, koncertní pěvkyně, hudební pedagožka a sbormistryně koncertního sboru Permoník, který úspěšně mezinárodně reprezentuje město, dále pak byla v nepřítomnosti oceněna vedoucí pobočky v Karviné novém městě Petra Hermanová, pod jejímž vedením se organizují například čtení se známými osobnostmi, oceněn byl i Josef Wierzgoń, který přes 50 let vedl pěvecko-hudební soubor Przyjaźń a Jan Lotter, tanečník souboru Górnik, člen ochotnického divadla a také člen pěveckého souboru Dżwięk .

Na závěr setkání byla také z rukou vedení města předána Medaile doktora  Wacława Olszaka u příležitosti významného životního jubilea a za celoživotní tvorbu v oblasti kultury paní Wandě Miech, která letos oslavila 90. narozeniny.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy