Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dechovka se hraje dechem a srdcem, nesmí zaniknout

  • Karviná,

Dechová kapela Malá černá hudba z Karviné vystupuje a baví publikum už třicet let. Za tu dobu si získala srdce mnoha posluchačů. Právem si vydobyla své místo mezi českými dechovkami a podařilo se jí i několikrát zvítězit v celorepublikových soutěžích.

Před třiceti lety se v Karviné narodila Malá černá hudba. Tehdy poprvé v malém uskupení a bez zpěvu v počtu osmi členů zahráli před lidmi upravené aranžmá Kubišovy osmičky.

"Postupně to nabralo takový trend, že se muselo zpívat, protože dechovka bez zpěvu to nejde, že. Začal jsem pracovat na archivu, aby byl pestrý, aby bylo pro každou generaci co hrát," vzpomíná kapelník Milan Kupka.

Jako první se zpěvem v Malé černé hudbě začala Lenka Kuřátková -Lipková a Milan Janošec. Později se přidal Evžen Drobek a Romana Schwarzová, dnes Szwaczynová.

"V Malé černé hudbě jsem od roku 1993, kapelník mě přetáhl z jiné dechovky, kde jsem působila dva roky, to byl Kovoňák. Je to taková druhá rodina, jsme spolu téměř 30 let, to je kus života, spojují nás osudy, zážitky, vítězství," prozradila Romana Szwaczynová, členka Malé černé hudby.

"Já prostě muziku a písničky mám ráda, srdce mi bije v tříčtvrtečním taktu. Když si zazpívám, zapomenu na starosti, proto radost rozdávat dál," dodala Lenka Lipková.

Kapelník Milan Kupka je  rád za mladé tváře. Zvláště je vděčný za každého, kdo chce hrát pro lidi srdcem, stejně jako tomu bylo při zrození kapely. Mezi nejmladší členy patří například Marek Paluřík. 

"K Malé černé hudbě jsem se přidal těsně potom, co jsem začal hrát v Májováku kvůli zkušenostem, protože jsem v té době studoval ještě na konzervatoři a už jsem tady vydržel," řekl Paluřík.

V minulosti byla kapela úspěšná i v prestižních soutěžích. Malá černá hudba byla dříve pravidelně slyšet v Lázních Darkov, nechyběla na festivalu Máj nad Olzou, v současné době je zvána na tradiční Anenskou pouť do Ráje, hraje na knižním jarmarku, sem tam se také objeví v sousedním Polsku, kde mají českou dechovku moc rádi.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy