Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nádherní teplokrevníci i shetlandské koně předvedli svou krásu v Hubertově jízdě

  • Karviná,

Už podruhé si nenechali obyvatelé Karviné i návštěvníci města ujít velkolepou podívanou. V zámeckém parku se konala Hubertova jízda. Jezdci na koních z celého Karvinska touto tradicí ukončili svou jezdeckou sezónu.

Karviná zažila v pořadí druhou obnovenou Hubertovu jízdu. Samotný název akce je odvozen od svatého Huberta, patrona lovců a myslivců a v současné době jde o tradiční připomínku ukončení jezdecké sezóny a také setkání se s ostatními členy jezdeckých klubů. Organizaci si vzal na starosti jezdecký klub z Českého Těšína ve spolupráci s městem Karviná.

"Navazujeme na parforsní hony, které se pořádaly při příležitosti svátku sv. Huberta, patrona myslivců. Není cílem honit lišku a zabíjet, cílem je se setkat, Karviná je zcela výjimečná, ten park nikde široko daleko není, pro nás je to společenská událost, na kterou se těšíme," vysvětlil  Alfréd Heckel, organizátor, předseda jezdeckého klubu Českého Těšína.

Zahájena byla Hubertova jízda v blízkosti zámku Fryštát. Jezdce na koních pozdravil náměstek primátora Andrzej Bizoń, který se pro tuto událost stal ředitelem celého závodu.

"Jsem velmi rád, akce přilákala hodně lidí, ta tradice je tady zakořeněná a dnešní počasí i krásná atmosféra tomu  napovídá. Nezapomněli jsme na státní smutek, vláda ČR ho vyhlásila na dnešní den, a proto jsme na začátku Hubertovy jízdy uctili památku mistra Karla Gotta.

Jezdci se poté vydali na první část Hubertovy jízdy, mezi tím se lidé přesunuli do areálu Lodiček, kam celá skupina dorazila po první části jízdy na krátký odpočinek. Tady měli lidé největší příležitost prohlédnout si koně zblízka a  dozvědět se o nich spoustu zajímavostí. 

"Máme tady asi 9 jezdeckých oddílů, od Bohumína až po Český Těšín, co se týče skladby plemen, jednotlivých koní, je to český teplokrevník, hanoverské koně, jsou tu poníci, shetlandské koně, je to mix, máme tu i chladnokrevníka, je to náš kůň, slezský norik a jede na něm doktor Vojkůvka," upřesnil Alfréd Heckel.

Letos celou skupinu vedl za pomyslnou Liškou Master, - Alfréd Heckel mladší. Tato úloha tradičně patří nezkušenějšímu jezdci nebo tomu, kdo si tuto roli nejvíc za daný rok zaslouží.

 "Role Mastera spočívá v tom, že za liškou jsem prvním koněm, který odpovídá za celé startovní pole. mám za úkol je všechny zorganizovat a hlídat bezpečnost v tom poli, aby všichni jeli kam mají, nikdo nevybočoval z trasy a drželi tempo, které je nastaveno," řekl Heckel.

Úlohu Lišky vzal na sebe další člen rodiny Heckelů. Rozeznatelný od ostatních byl liščím kožichem upevněným na zádech.

" Všichni jedou za mnou, chceme to pojmout tak, abychom byli stále v parku, aby nás viděli lidé My ty koně známe, jsme s nimi celý rok," řekl Filip Heckel.

Hubertova jízda vyvrcholila symbolickým závěrečným honem na lišku, takzvaným Halali. Kvůli bezpečí byl pojat netradičně.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy