Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klienti karvinské Galaxie tvoří vánoční dekorace. Nabidnou je veřejnosti

  • Karviná,

Hendikepovaní klienti denního stacionáře Galaxie centrum pomoci v Karviné-Hranicích mají v době adventu plné ruce práce s tvorbou vánočních dekorací. V dílnách připravují adventní věnce, dřevěné sochy andělů nebo voňavá mýdla. Výrobky pak nabídnou veřejnosti.

Pravá předvánoční atmosféra vládne v dílnách denního stacionáře Galaxie centrum pomoci. S úsměvem na tváři tady klienti vyrábí vánoční dekorace. Tady v dřevodílně, kde se vyrábí věci ze dřeva, kamene nebo drátů, se právě pod dohledem pracovníka v sociálních službách vyrábí dřevění andělé.

Radim Suchý, pracovník dřevodílny: "Konkrétně tohle je dřevo z topolu, které nám tady dalo město, uživatelé vyrábí těla dřevěných andělů a adventní svícny. Momentálně jsme ty špalíky rozštípali na základní části, které se teď obrousí do hladka, potom se budou dál zpracovávat na další dílně, hlavičky a podobně."
anketa, klienti stacionáře: "Brousíme anděla, bude z toho anděl a bude se to prodávat a uvidíme, kolik dostaneme peněz." "Teď brousím dřevo, bolí mě z toho ruce, ale baví mě to."
Radim Suchý, pracovník dřevodílny: "Jde jim to hodně dobře, klienty tady práce baví."

Ve vedlejší kreativní dílně vzniká spoustu různých dekorací, jako vánoční stromky, rámečky na fotky, svíčky nebo mýdla. Využívá se hlavně recyklovaný materiál.

Angelika Turiničová, pracovnice v sociálních službách: "Dostávali jsme během roku od lidí tady v okolí různé skleničky, tak jsme toho využili, staré rámečky, které už byly oprýskané, tak jsme je nabarvili a znovu oživili."
anketa, klient stacionáře: "Lepil jsme stromečky, kometu na rámeček. Moc mě to tu baví, ty výrobky, co tu děláme. Můžu potom potěšit rodinu, s tím aby viděli co tu všechno děláme."

Paní Monika se věnovala výrobě mýdel.

anketa, klientka stacionáře: "Udělá se hmota, rozmíchá se na hrnku. Potom se to nalévá do formiček, je to kakaové, vanilka, pomeranč a takové."

Krásně vypadají í vánoční ozdoby.

anketa, klient stacionáře: "Takto to vypadá, když je to udělané. Musíte poskládat papír, není to těžké."


Pokud klienti svou práci dodělají nebo je přestane bavit a potřebují si odpočinout, mají pracovníci stacionáře připraven i jiný, nevánoční program.

Eva Hlavničková, pracovnice v sociálních službách: "V podstatě jde o tvořivou činnost formou zobrazovače. Je to panel, s barvami a gumou a oni se snaží něco nakreslit Slouží i k promítání pohádek nebo pracujeme se vzdělávacími programy. My to máme rozdělené, klienti si vybírají, co by rádi dělali. Tady dělají sociální dovednosti, opakujeme naučené ze škol nebo děláme, co ještě nedokázali, podpoříme a udržíme tu schopnost to dělat."
anketa, klient stacionáře: “Jak vás to baví? Hodně.”

Pokud chcete denní stacionář Galaxie centrum pomoci podpořit, můžete si ručně vyráběné vánoční dekorace koupit. Klienti je budou nabízet 15. prosince od 9 do13 v supermarketu v Karviné-Ráji.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy