Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pozor! Auto s půl roku propadlou technickou kontrolou může být ve finále odtaženo

  • Karviná,

Snad každé město se potýká s vraky aut, které na parkovištích dlouhodobě zabírají tolik potřebná místa. Nově řeší města nepojízdná auta dvěma způsoby, jakými, vám vysvětlí vedoucí Odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

Karviná řeší nepojízdná auta na území města dvěma způsoby. První, kdy je vozidlo prohlášeno za autovrak. Musí být prokazatelně nepojízdné a zcela zřejmé, že z místa nemůže odjet. Druhý typ řešení vozidel, které dlouhodobě zabírají místa na parkovištích a nikdo s nimi nejezdí, nabízí novela zákona platná od dubna letošního roku. Zjišťuje se doba propadnutí technického průkazu, která by měla být více než půl roku.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Někteří občané, kteří mají technickou kontrolu propadlou, už od nás dostali výzvy. Někteří už reagovali a byli překvapeni, o co se jedná. Nechceme tyto řidiče ihned pokutovat, ale upozornit je, že je platná novela zákona, a pokud mají déle než půl roku propadlou technickou, aby si to dali do pořádku. Ve finále může totiž dojít až k odtahu jejich vozidla.” 

 V letošním roce Odbor komunálních služeb MMK vyřešil celkem 38 nepojízdných odstavených vozidel. Do konce roku budou ještě tři prokazatelné autovraky odtaženy a ekologicky zlikvidovány. Na webu města Karviné je zveřejněna všechna práce a úkony, které se v souvislosti s vraky dějí. 

Lukáš Raszyk, náměstek primátora Karviné: “Nově máme zpřístupněn na webu města formulář a tabulku, která auta se řeší, v jakém jsou stavu.” 

Majitel po doručení výzvy má pak dva měsíce podle zákonné lhůty na to, aby se ozval a sdělil magistrátu, jak bude dále s vozidlem nakládáno.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Pokud se neozve, tak po dvou měsících toto auto můžeme odstavit na autoparkoviště, tzn. že ho z místa odtáhneme, odstavíme na autoparkoviště a zde má znovu majitel auta tři měsíce se k autu přihlásit. Pokud ani tuto možnost nevyužije, pak můžeme auto dražit. To znamená, že budeme vozidla, ke kterým se vlastníci nebudou hlásit a budou mít déle než půl roku propadlou technickou, dražit. Proto vyzýváme občany, aby si zkontrolovali, jak mají provedené technické kontroly, zda je nemají propadlé, protože se může stát, že jim přijde výzva, na kterou budou muset reagovat a s námi to řešit.” 

Každému fyzickému odtahu předchází dlouhé dodržování zákonných lhůt. Po každém upozornění občany na autovrak nebo dlouhodobě stojící auto nastává složitý proces. 

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Vozidlo nemůžeme ihned odtáhnout, my opravdu musíme dodržet zákonné lhůty. Taky se nám stane, že nemůžeme dohledat vlastníka nebo je vozidlo v dědickém řízení. Čili u jednoho auta se může stát, že ten proces může být až rok a půl než to auto vyřešíme a můžeme s tím autem nakládat tak, že ho zlikvidujeme nebo odtáhneme z parkoviště.” 
Petr Bičej, ředitel MP Karviná:  “V současně se spíše odstraňují vozidla s propadlou technickou kontrolou, protože drtivá většina vozidel neodpovídá pojmu vraku, protože mu nechybí podstatné části mechanismu.” 

A ještě upozornění pro řidiče, kteří odevzdají registrační značky do depozitu. Auta bez registračních značek nesmí podle zákona parkovat na veřejné místní komunikaci na území města.Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy