Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zápisy prvňáčků do základních škol opět online, má to své nevýhody

  • Karviná,

Zápisy do základních škol probíhají již druhým rokem bez přítomnosti dětí a rodičů. V letošním roce se to týká 438 budoucích prvňáčků.

Zápisy do základních škol probíhají již druhým rokem bez přítomnosti dětí a rodičů. 

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Ten termín je do 30. dubna. Školy na svých stránkách na svých sociálních sítích prezentovaly jak ty zápisy budou vypadat, takže veškeré informace rodiče nebo zákonní zástupci si mohli přečíst na těchto médiích."

Školy se prezentovaly třeba krátkými videi, informace rozesílaly mailovou cestou,na jednotlivých školách visely pozvánky a rodič mohl přijít i na individuální konzultaci.

Roman Hamrus, ředitel ZŠ a MŠ Majakovského: “My jsme se se pokusili kombinovanou formou rodiče oslovit. Je možné provádět zápisy formou online, kdy rodiče získají z www stránek školy a školního FB veškeré důležité podklady legislativní, současně je možné do schránek ty dokumenty dávat fyzickým způsobem a na den, kdy jsme ty zápisy původně plánovali, 7.-8. dubna, jsme tady zřídili služby učitelek, které s některými těmi dokumenty pomohly, takže jsme zvolili tuto formu."

I tak je ale jasné, že osobní setkání učitele a budoucího žáka školy při zápisu, výrazně chybí. Jako třeba přehled o tom, co dítě zvládá samostatně, zda umí třeba poznávat písmenka a základní číslice.

Roman Hamrus, ředitel ZŠ a MŠ Majakovského: “Paní učitelka nemá možnost zjišťovat kompetence dítěte k čemu se spíše hodí, v našem případě máme dvě možnosti zaměření na škole, to je jazykové nebo sportovní, tato věc tímto padá, i ta osobní účast toho rodiče je dobrá z hlediska organizačního, například k tomu, jestli dítě bude chodit do školní družiny nebo nikoliv a další tyto faktory."

Podle spádovosti by se mělo k zápisům letos dostavit 438 dětí.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora:" Pro porovnání, minulým rokem nám nastoupilo do 1. tříd základních škol 429 žáků. Samozřejmě víme, že někteří rodiče a zákonní zástupci přemýšlí o odkladu, ty důvody jsou známé jim a sdělují je školám a taky víme, že ve dvou školách se připravují přípravné třídy. Já doufám, že se situace rozvolní, a proto i školy nabízí zákonným zástupcům a jejich dětem, aby v červnu, pokud to opatření dovolí, se mohli podívat do těch škol, na třídy a prostředí, takže doufám že to všechno dobře dopadne."

Zápisy do mateřských školek se uskuteční v květnu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy