Studenti zpěvu ze základních, středních i vysokých uměleckých škol se na Stonavskou Barborku 2008 sjeli už v pátek. Bylo jich tolik, že pořadatelé tentokrát museli soutěž rozdělit do dvou míst - na polskou základní školu a do domu PZKO, kde třídenní maratón ansámblového zpěvu odstartovala, speciálně pro tuto událost složená, znělka. A protože bylo Mikuláše - hádejte, kdo znělku zpíval?
Mikulášská svita ovšem nebyla jediným unikátem. Stonavská Barborka se totiž letos ukázala být příležitostí nejen pro interprety, ale i autory. A tak prkna PZKO byla těmi, kde se například odehrála světová premiéra části opery Tom Sawyer. V hlavní roli se představil syn autorky, která jeho duet s Becky Thatcherovou také doprovázela na klavír.
Skladatelka, paní Elena Puchova, nám řekla: „Mám trému jako skladatelka, ale to patří k věci a navíc jsem měla trému i jako maminka. To je opravdu těžké. Zpíval můj 16letý syn. Nepsala jsem to speciálně pro něj. Když jsem začínala, tak tam ten hlásek ještě nebyl, i teď je pořád dětský, ale i tak je pro mě velké štěstí, že právě můj syn to může poprvé vyzkoušet." „Máma mi předváděla tu operu celou a opravdu je to nádherný, moc se to povedlo," chválí maminku soutěžící Dimitrij Dovžik.
Oba interprety to dovedla jejich opera až do velkého finále. Stejně jako kvartet studentů fakulty zpěvu z Ostravské univerzity, kteří kromě jiných zpívali i skladbu svého spolužáka. Ten svou Modlitbu navíc i aranžoval, režíroval a zpíval. Jaroslav Kotyk, soutěžící říká: „Většinou byly zkoušky na bázi diskuse o tom, jak by se co dalo zazpívat, ale, samozřejmě, jako autor do toho vnášel Juraj nejvíc své invence a požadavků. Ale nechal si poradit, občas." Juraj Čiernik, soutěžící a autor dodává: „Myslím, že velmi dobře cítili, co v těch skladbách je a co jsem z toho chtěl dostat navíc. Jsou velmi šikovní, takže to byla nádherná práce."
Juraj Čiernik za svou skladbu také od poroty získal cenu za uměleckou všestrannost. Absolutní vítěz však byl z docela jiné kategorie. Vzešel ze základní umělecké školy hlavního města Prahy a představil se v duetu Mařenky a Vaška ze Smetanovy Prodané nevěsty. Ani jeden z interpretů se přitom zpěvu profesionálně nevěnuje, oba mu ale propadli.
„Určitě nikdy nechci ten zpěv pustit. I kdybych to měla dělat jako koníčka, tak si říkám, že jako stará babička budu zpívat vnoučatům a ty to ocení i kdyby to bylo jakékoliv," řekla nám Zuzana Šejtková, soutěžící a absolutní vítězka. Její partner, Otakar Souček, dodal: „Já se zpěvem neživím, studuji architekturu." A jak jde architektura dohromady se zpěvem? No, říká se, že hudebníci mají nějaký řád, takže možná právě v tomhle hudba s architekturou souvisí.
Celkem se na letošním ročníku Stonavské Barborky představila dvacítka ansáblů. Do velkého finále v kostele svaté Maří Magdaleny jich postoupilo sedm. Ve srovnání s loňskem šlo, ačkoliv má soutěž mezinárodní atribut, převážně o záležitost České republiky. lovenské ansámbly chyběly uplně, z Polska přijel pouze jeden. Důvod? Kromě zimních viróz také studijní povinnosti. Stonavská Barborka totiž koliduje se zápočty a povinnými školními koncerty. V příštím roce by se to opakovat nemělo, neboť pořadatelé už vyjednávají se školami, aby se tato soutěž, která v Evropě nemá obdobu, stala součástí jejich osnov.