Ve stonavské základní škole, tedy její české i polské části, se v tomto školním roce v deseti třídách učí 140 žáků. Podle školského zákona by jich v každé třídě mělo být v průměru 17. Do naplnění předepsaného počtu však chybí 30 dětí. Od toho se odvíjí také menší tok mzdových prostředků na školské zaměstnance. Finančně nejjednodušší by bylo zredukovat i jejich počet a kromě už sloučené první a páté třídy slučovat i další.
Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "To je z pohledu rodičů nerado akceptovatelné, i když schůdné, ale myslím, že cesta, kterou jsme zvolili, je lepší."
Ta lepší cesta spočívá v tom, že škola požádala svého zřizovatele - obec, o výjimku, umožňující snížit průměrný počet žáků ve třídách o tři. Zastupitelé to jednohlasně schválili. Obec se tím zavázala, že také část mzdových nákladů v tomto školním roce uhradí ze svého.
Tomáš Bařák, zastupitel: "Řekl bych, že to bude v řádech několika set tisíc korun. Kdybychom tu výjimku neschválili, tak krajský úřad a MŠ nám neumožní provozovat školství v té podobě, jak ji známe ve Stonavě."
Situace by se měla časem zlepšit. V mateřských školách je plno, ve srovnání s loňskem mají o 9 budoucích školáků víc. Na normativní počet 170 žáků ale stonavská škola, a nejen ona, zřejmě dlouho nedosáhne.
Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "S ohledem na to, že počet žáků bude klesat a na střední školy to teprve dorazí, tak by bylo třeba tyto normativy upravit."
V opačném případě čeká školy v České republice nekonečný seriál žádostí o výjimky a ne všichni zřizovatelé k nim budou tak vstřícní, jako právě stonavská radnice.