Že přeshraniční spolupráce stonavské základní školy a gymnázia v polských Marklowicích není formální, prokázal i jejich zatím poslední projekt s názvem "Vždy spolu". Obsahoval celkem sedm akcí. V lednu je zahájil lyžařský kurz v polském zimním středisku Wisla, kde se děti z obou zemí naučily zvládat nejen zasněžené stráně, ale i vzájemnou komunikaci. Ta se rovíjela při následných kulinářských setkáních v marklowické školní kuchyni.
Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Šlo o pravidelné setkávání dětí, kdy měly možnost vyrobit a ochutnat své výrobky a posoudit české i polské taje kuchyní."
Že jsou děti nadané i na prknech, která znamenají svět, dokázaly na společné Akademii talentů. Sešlo se jich dohromady 137 a jejich vystoupení tleskalo na obou stranách hranice 650 diváků.
Sportovci se zase předvedli na stonavském Běhu přátelství a sportovních hrách.
Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Výsledkem bylo, že někteří naši žáci se přihlásili do sportovních oddílů, které pořád navštěvují a kde je už takový poloprofesionální přístup."
Vyvrcholením byly výměnné pobyty žáků. Stonavští se tři dny učili a žili v Marklowicích, marklowické děti totéž absolvovaly ve Stonavě. Pro žáky i jejich učitele to byla inspirativní zkušenost.
Halina Winklerová, ředitelka Gymnázia Marklowice: "Velmi se jim líbila výtvarná výchova, kdy děti vyráběly obrázky moderní technikou. Takže si přivezli seznam, co k tomu potřebují a už to děláme i u nás."
Zdeněk Lusk, ředitel ZŠ Stonava: "Jsme zabrousili do věcí, jak kde probíhá výchova. Některé zásady mě tam zaujaly a chci je na naší škole zavést, upravené na místní podmínky. Ty podmínky umožňují, aby viděly okamžitě reakci na své výkony ve škole a chování, aby viděly hned, co je pozitivní a co nechceme."
Samozřejmě že poznatků v průběhu celého projektu česká i polská strana získala mnohem víc. Učitelé a hlavy obou obcí je rozebíraly i na závěrečném hodnocení, kde padlo rozhodnutí ve spolupráci pokračovat.
Halina Winklerová, ředitelka Gymnázia Marklowice: "Ten projekt měl úžasný cíl. Tak jsme se integrovali, učitelé i děti, že pořád vzpomínáme a ptáme se: To už má být konec? Kdy bude příští kurz, představení, oni se chtějí dál setkávat a teď nemáme jinou možnost, než psát další projekty."
Ty dosavadní pomáhala financovat Evropská unie. Není vyloučeno, že podpoří také další. Ale i kdyby ne, Marklowice a Stonava už přes různost jazyků našly svou vlastní společnou řeč.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Je to jedno z pozitiv programů EU, aby se ty hranice skutečně likvidovaly, aby se lidé v Evropě seznámili a začali si důvěřovat, aby ani v myšlení nebyla žádná bariéra a odstup."