Všichni řemeslníci mají práce víc než dost, škola teď patří malířům, zedníkům, natěračům a instalatérům.
Jiří Sládeček, dodavatel stavby: „Musí se kompletně vytrhat podlahy, které jsou křivé, pak opravit všechny malby, zářivky, sociálky, celou tělocvičnu."
Nejvíc zabrat dá jednoznačně vyrovnávání podlah, ty ve třídách budou lité a co třída, to jiný barevný odstín. Na chodbách bude rovněž barevný terazzový povrch.
Jiří Sládeček, dodavatel stavby: „V tělocvičně je jiná technologie, tam nemůže přijít beton, ale rošt, aby to nebylo tvrdé a děti tam mohly cvičit."
A hlavně, aby už cvičily na rovném, stará podlaha totiž měla od jedné zdi ke druhé náklon celých 30 centimetrů. Generálka už byla víc než nutná.
Ondřej Feber SPO Zemanovci, starosta Stonavy: „Souvisí to s odstraňováním důlních škod, protože tady byly vytěženy dvě sloje, kterými byla škola ovlivněna. Předci ji postavili dobře, všichni říkali, že se pod ní těžit může, ale je třeba rovnat podlahy, zavést novou elektroinstalaci a v rámci těch oprav školu také modernizujeme."
Nedávno budova dostala nový topný systém, omítku, šatny, plastová okna. Na to obec získala prostředky z evropských fondů a rozpočet jí nenabourá ani tato prázdninová investice.
Ondřej Feber SPO Zemanovci, starosta Stonavy: „To nás vlastně nezajímá, kolik to stojí. Chceme dobře odvedenou práci, protože finance zajišťuje OKD, které škody způsobilo."
Pokud vám přijde, že by možná místo rozsáhlých oprav bylo jednodušší postavit novou školu na nepoddolovaném terénu, protože stávající budova na tomto místě nemá budoucnost, mýlíte se.
Ondřej Feber SPO Zemanovci, starosta Stonavy: „Já se tomu usmívám, protože v současné době vím, že škola zůstane školou, děti a mládež tu mají klid."
Stavaři by měli všechny práce ukončit tak, aby nový školní rok začal v řádném termínu.