Bioplynová stanice ve Stonavě zahájila provoz teprve před 2 roky. Díky ní se už vůbec nepozná, že v obci funguje velkokapacitní vepřín. Prasečí kejda, která dříve obtěžovala široké okolí charakteristickým zápachem, už totiž přímo z jímek pod stájemi putuje potrubím do fermentačních kontejnerů, kde smíchána se zelenou hmotou kvasí a následně se z ní vyrábí elektřina a teplo. V době zrodu šlo o jednu z nejprogresivnějších investic na využití alternativních zdrojů energie. Vyrobila 844 kilowathodin elektřiny. Dnes už nestačí.
Radek Koch, farmář a investor: "Ta technologie pracovala dobře, jeli jsme na plný výkon mimo odstávky, ale provoz nebyl tak špičkový, jak jsme si představovali. Docházelo k poruchám míchadel, museli jsme vstupní vsádku ředit vodou, což se nám vůbec nelíbilo."
A tak do areálu bioplynové stanice opět nastoupila stavební technika. Roste tu nová fermentační nádrž. Na rozdíl od těch předchozích bude zvenčí vypadat jako dům se sedlovou střechou a odlišný bude i její vnitřní systém. Ten odbourá přidávání záměsové vody a jiná míchadla zaručí, že vstupní suroviny budou zrát nejen kvalitnějši, ale i úsporněji. Kvůli tomu se při stavbě nové nádrže budou zevnitř upravovat i ty stávající.
Radek Koch, farmář a investor: "Hlavně snížíme vlastní spotřebu zařízení a do starých nádrží přidáme vlastní míchadla."
To celé vyjde na 74 milionů korun. 30% pokryjí dotace, zbytek musí hradit samotná farma. Získá za to ale nezávislost na výrobcích a dodavatelích energií. Vyprodukuje si je sama, z vlastních surovin, které - zejména pokud jde o kejdu - by byly jen obtížným odpadem.
Radek Koch, farmář a investor: "Elektrická energie se použije pro vlastní spotřebu farmy a přebytky se budu dávat do sítě."
Rekonstruovaná a o další fermentační nádrž posílená bioplynka má už letos v prosinci produkovat 1.381 kilowathodin elektrické energie. Při její výrobě vznikne také 1.300 kilowathodin energie tepelné. Zhruba 40% jí farma využije k vytápění svých provozů. Přebytek jde zatím pánubohu do oken. Mohly by se jím ale vytápět stonavské domácnosti a to mnohem levněji, než dosud. To ovšem předpokládá vybudovat novou teplovodnou síť.
Radek Koch, farmář a investor: "Ta investice by byla náročná, neobešlo by se to bez dotací. Jste schopni udělat to vlastními silami? To by muselo být podporováno z fondů EU."
Dosáhnout na ně není jednoduché. Ale naděje umírá poslední. V tuto chvíli je důležité to, že ve Stonavě už vlastní zdroj tepla je. A pokud na to budou v Bruselu slyšet, bude levné teplo i ve vašich domovech.