Reklama

Poptávka po nájemních bytech roste také v MS kraji

Poptávka po nájemních bytech za posledních deset let roste nejen u Česku, ale i dalších zemích Evropy. Hlavními důvody, proč stále více lidí bydlí v nájmu, je větší flexibilita stěhování, zájem o bydlení v centrech měst, ale i stále přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru.

Stáhnout video
Reklama

Česko v oblasti nájemních bytů pokulhává za zbytkem Evropy. Zatímco ve Finsku, Německu nebo Holandsku nabízí nájemní bydlení s garancí stát, města i soukromý sektor. V Česku se často potýkáme s nezkušenými jednotlivci. Je to důsledek privatizace v 90. letech. “Ta profesionalizace nájemního bydlení jak soukromého, tak i non profit státního by se měla objevit, protože si myslím, že to je nutná část tohoto druhu bydlení. Mladí i starší lidé to nájemní bydlení chtějí a měli by raději chtít bydlet u profesionálů než u soukromníka, který je může vyhodit nebo jim nemusí opravu bojleru zajistit, protože na to nemá systém, není to jeho byznys,” říká Stanislav Kubáček, investiční ředitel Round Hill Capital pro střední Evropu.

V České republice nájemní byty nabízí vedle municipalit například společnosti CPI byty nebo Residomo. Firma, spravující 43 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji. Předloni ji koupila skupina investorů, které zastupuje správce realitních investic a investor Round Hill Capital s centrálou v Londýně. Ta chce bytové domy dále vylepšovat a zavádět nové služby. “My samozřejmě děláme srovnávací návštěvy po celé Evropě, doslova, po celém světě a ty nejlepší praxe přenášíme k nám a naopak a v mnohých věcech, tím, že jsme velcí a jsme tady dlouho, jsme dál, než některé západní instituce nebo firmy např. v softwaru, který zajišťuje administraci v péči o nájemníky jsme v podstatě nejdál v Evropě,” komentuje systém nájemního bydlení v Česku Jan Rafaj, generální ředitel Residomo s.r.o. 

V žebříčku zemí s největším podílem nájemního bydlení vede Německo s téměř 50 procenty, naopak nejméně lidí platí nájem v Rumunsku, jen 4 procenta.

ReklamaValaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

AMBRA - Trade, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 6 700 Kč do 7 000 Kč

Detail

Hotel Rudolf s.r.o.
Karviná
od 88 Kč

Detail

JASPA s.r.o.
Opava
od 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu