Poptávka po nájemních bytech roste také v MS kraji

Poptávka po nájemních bytech za posledních deset let roste nejen u Česku, ale i dalších zemích Evropy. Hlavními důvody, proč stále více lidí bydlí v nájmu, je větší flexibilita stěhování, zájem o bydlení v centrech měst, ale i stále přísnější podmínky pro získání hypotečního úvěru.

Česko v oblasti nájemních bytů pokulhává za zbytkem Evropy. Zatímco ve Finsku, Německu nebo Holandsku nabízí nájemní bydlení s garancí stát, města i soukromý sektor. V Česku se často potýkáme s nezkušenými jednotlivci. Je to důsledek privatizace v 90. letech. “Ta profesionalizace nájemního bydlení jak soukromého, tak i non profit státního by se měla objevit, protože si myslím, že to je nutná část tohoto druhu bydlení. Mladí i starší lidé to nájemní bydlení chtějí a měli by raději chtít bydlet u profesionálů než u soukromníka, který je může vyhodit nebo jim nemusí opravu bojleru zajistit, protože na to nemá systém, není to jeho byznys,” říká Stanislav Kubáček, investiční ředitel Round Hill Capital pro střední Evropu.

V České republice nájemní byty nabízí vedle municipalit například společnosti CPI byty nebo Residomo. Firma, spravující 43 tisíc bytů v Moravskoslezském kraji. Předloni ji koupila skupina investorů, které zastupuje správce realitních investic a investor Round Hill Capital s centrálou v Londýně. Ta chce bytové domy dále vylepšovat a zavádět nové služby. “My samozřejmě děláme srovnávací návštěvy po celé Evropě, doslova, po celém světě a ty nejlepší praxe přenášíme k nám a naopak a v mnohých věcech, tím, že jsme velcí a jsme tady dlouho, jsme dál, než některé západní instituce nebo firmy např. v softwaru, který zajišťuje administraci v péči o nájemníky jsme v podstatě nejdál v Evropě,” komentuje systém nájemního bydlení v Česku Jan Rafaj, generální ředitel Residomo s.r.o. 

V žebříčku zemí s největším podílem nájemního bydlení vede Německo s téměř 50 procenty, naopak nejméně lidí platí nájem v Rumunsku, jen 4 procenta.
POPELKA - Vánoční turné 2019 / muzikál na ledě

23.11. 14:00 - 20.11. 8:36
Celý MS kraj, Ostravar Aréna, Ostrava

Rozsvěcování stromečku s vánočním hodováním v Bašce

30.11. 14:00 - 20.11. 8:36
Celý MS kraj, Obecní úřad, Baška

PETR BENDE & BAND a vzácní hosté / Vánoční turné 2019

30.11. 19:00 - 20.11. 8:36
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Ledax Ostrava o.p.s.
Ostrava-město
od 30 000 Kč

Detail

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků