Na Ostravsku panovala teplotní inverze. Lidé dýchali zvýšené množství prachu

AKTUALIZOVÁNO/ Po delší době se na Ostravsku zvýšily hodnoty polétavého prachu. Mohla za to teplotní inverze, ve které se ovzduší nepročistilo od škodlivin.

Prašnost se začala zvyšovat už ve čtvrtek večer a kulminovala v pátek časně ráno. Zasaženo je Ostravsko a Karvinsko. Limity byly překročeny na několika stanicích, nejvíce ve Věřňovicích u Bohumína. Tamní stanice zaznamenala kolem 4. hodiny ranní téměř 481 mikrogramů prachu o velikosti zrna do 10 mikrometrů v metru krychlovém. 

Limit je stanovený jen pro 24hodinový průměr a činí 50 mikrogramů. Ve Věřňovicích ráno stále vzrůstal a v 7 hodin činil 166 mikrogramů a později i 200 mikrogramů. 

AKTUALIZACE: V pátek odpoledne inverze ustoupila a večerní vítr ovzduší pročistil od škodlivin. V noci na sobotu už byly na všech stanicích v kraji měřeny podlimitní hodnoty prachu i ostatních škodlivin. 

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví?

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to za přesně stanovených podmínek.

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, menší částice pronikají až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Graf: ČHMÚ
XIII. Hodoňovický masopust

Dnes
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Tři v háji / divadelní představení

04.03. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

Spisovatelé do knihoven: Kateřina Rudčenková / beseda

05.03. 18:00
Celý MS kraj, Knihovna, Bílovec

POST s.r.o. - Praha-východ

od 15 500 Kč/měsíc

Detail

NATALI Invest s.r.o. - Praha-východ

od 14 800 Kč/měsíc

Detail

Hobby Retail Rakovník

od 17 800 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků