Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé nechtějí do karantény a proto prý nezvedají mobily. Trasování kontaktů je tak složitější, než na jaře

Pracovníci krajské hygienické stanici, kteří mají na starosti trasování kontaktů osob nakažených covidem, se stále častěji setkávají s odmítáním telefonních hovorů. Volaná osoba buď telefon vůbec nezvedne a nebo jej rovnou odmítne. Prý je to kvůli tomu, že lidé nechtějí skončit v karanténě.

V Moravskoslezském kraji přibylo v pondělí 416 lidí nakažených koronavirem. Pozitivním signálem je, že z 3370 testovaných bylo pozitivních pouze 17 procent, což vyplývá z údajů chytré karantény. Ta je totiž v boji s pandemií velmi důležitá, ale v poslední době ji lidé stále častěji bojkotují, aby jim nebyla nařízena karanténa. 

Aleš Kotrla, mluvčí KHS Ostrava: "Můžeme potvrdit, že se stává čím dál častěji, že pozitivně testovaní a nebo kontakty pozitivně testovaných tzn. lidé, kteří jsou trasováni, kde probíhá epidemiologické šetření, telefon nezvednou anebo ho vypípnou."

Podle údajů chytré karantény ale bohužel po předchozím poklesu opět vzrostl počet hospitalizovaných s covidem-19, k pondělí to bylo 618 lidí. Šéf krizového štábu našeho kraje Ivo Vondrák proto apeluje na občany, aby se nevyhýbali telefonátům s hygieniky. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je přece na nás, abychom respektovali pravidla. Přece nemusíme pořád jenom někomu vyhrožovat. Já bych to bral jako apel na lidi, aby to nepodceňovali a aby si uvědomili, že každý neidentifikovaný případ může vést k nákaze dalších lidí." 

Kolik lidí vlastně telefon při trasování nezvedlo hygienici přesně neevidují. Jisté ale je, že kontaktům pozitivních osob stejně nakonec přijde sms zpráva a nakažení lidé dostanou oznámení o nutné izolaci také poštou. Takže se chovejte zodpovědně a zvedejte i neznámá čísla. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy