Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji letos přibylo 12 pacientů s infekcí HIV. Kvůli koronaviru se stav některých pacientů mohl zhoršit

1. prosince si připomínáme Světový den boje proti AIDS. Česká republika stále patří mezi země s nízkým počtem případů, a to jak nových, tak celkově. Moravskoslezský kraj je pak s celkem 245 případy zhruba uprostřed ve srovnání s ostatními regiony. Koronavirus mohl zavinit zhoršení stavu některých pacientů.

I když letos nemoc Covid19 zcela upozadila infekci AIDS, je důležité na ni nezapomínat. Čísla za letošní rok sice nejsou nijak dramatická, bohužel ale kvůli koronaviru někteří nakažení HIV nechodili k lékaři tak často, jak by měli. To může vést ke zhoršení jejich stavu. Celkem v celé zemi přibylo asi 200 HIV pozitivních osob. 

Alena Zjevíková, HIV centrum Kliniky infekčního lékařství FNO: "Naší pacienti jsou chroničtí pacienti a ti musejí chodit pravidelně. Nyní se bojí chodit, aby se nevystavili dalším infektům. Vidíme také to, že k nám chodí méně pacientů na anti-HIV protilátky."

V Moravskoslezském kraji do konce září přibylo 12 případů, takže je jich celkem 245. Loni přibylo 16 případů, předloni 13 a o rok dříve 11. V roce 2016 přibylo 22 HIV pozitivních lidí. V našem kraji se na infekci podílí i cizinci.

Alena Zjevíková, HIV centrum Kliniky infekčního lékařství FNO: "My tady máme cizince, kteří v Česku pracují. Jsou to hlavně Poláci a Slováci."

Na infekci HIV stále neexistuje lék ani očkování. Nejúčinnější prevencí proti nákaze je tedy opatrnost v sexuálním životě. Druhým nejčastějším způsobem přenosu jsou infikované jehly u narkomanů. K nákaze prostřednictvím krevní transfúze dochází jen výjimečně. 
The Backwards: World Beatles Show / koncert

07.05. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

GLOBAL RECYCLING a.s. - Brodek u Konice

od 19 000 Kč/měsíc

Detail

Martin Langer

od 18 500 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Axis Optik s.r.o. - 002

od 20 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků