Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domovy pro seniory se otevírají návštěvám. Nutností je negativní test na covid19

Součástí rozvolňování je i velmi očekávané otevření domovů pro seniory a zařízení sociálních služeb pro návštěvy. Od tohoto víkendu tak mohou opět příbuzní za svými rodiči a prarodiči. Podmínkou ale je negativní test na coronavirus.

V sobotu se po třech měsících konečně otevřou pro návštěvy domovy pro seniory a další zařízení sociálních služeb. Izolace nejohroženější skupiny obyvatel byla podle odborníků nutná. Většina těžkých případů koronaviru byla právě mezi důchodci. Nyní už se ale situace natolik zlepšila, že budou návštěvy opět povoleny.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Znamená to některá omezení. Návštěvy musí mít antigenní nebo PCR test negativní nejdéle 48 hodin. Mohou si ho provést přímo na odběrových místech a nebo v některých zařízeních. Další možností je potvrzení, že návštěvník měl v posledních 90 dnech onemocnění covid19." 

Ne všude ale budou návštěvy možné. Řada domovů pro seniory se totiž potýkala s nákazou a stále jsou v karanténě. Tak je tomu například i v největším zařízení pro důchodce v Ostravě v Domově Slunečnice, kde žije 360 seniorů. 

Radek Baran, ředitel Domova Slunečnice: "Čekáme, kdy nám krajská hygienická stanice zruší rozhodnutí ze 7.10. o karanténě, protože jsme měli velký výskyt pozitivních klientů. Teď už ho nemáme, takže počátkem příštího týdnech dojde ke zrušení původního rozhodnutí a my ve středu vydáme na webové stránky pokyny k návštěvám." 

Některá sociální zařízení zvažují, že by mohla testovat návštěvy přímo na místě. Kvůli přetrvávajícímu nedostatku personálu to ale bude zřejmě až v dalších týdnech. V jednání je také možnost, aby si rodina mohla vzít seniora na Vánoce domů. Zatím to možné není. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy