Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Úbytek pacientů s covidem se zastavil, ale situace je zatím stabilní. Městská nemocnice se vrací do normálu

Po poklesu počtu nemocných se tento trend v našem regionu zastavil a v minulém týdnu se toto číslo stále pohybovalo na podobné úrovni. Vyhráno tedy zdaleka nemáme, ale například v Městské nemocnici v Ostravě je téměř o polovinu hospitalizovaných pacientů méně, což umožnilo návrat některých oddělení do běžného režimu.

Ve dnech podzimního vrcholu pandemie se v Městské nemocnici Ostrava léčilo přes 100 pozitivních pacientů na 6 odděleních a 3 jednotkách intenzivní péče. Nyní leží na 3 covidových jednotkách a jedné JIP necelých 60 lidí. Pokles umožnil návrat do normálu například Centru hyperbarické medicíny, jehož personál vypomáhal na covidových stanicích.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "Náš personál má specializaci ARO a JIP, jak lékaři, tak i střední zdravotnický personál. Takže my jsme část toho personálu poskytli a museli jsme snížit kapacitu zhruba na polovinu." 

Za letošní rok má tak hyperbarické centrum o tisíc výkonů méně, než v loňském roce, což je 20 procent. Denně tak mohlo na léčbu do hyperbarické komory maximálně 10 - 15 osob, zatímco nyní už je to zase až 35 pacientů. Vyhráno ale zdaleka není, protože pozitivních pacientů už ubývat přestalo.

Michal Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny: "Reprodukční koeficient klesal až na 0,7 a teď se pomalu zvyšuje až na 1. My to vlastně vidíme i na tom, že pacienti už neubývají. Máme v podstatě stále v provozu dvě standardní covidové jednotky a dvě jednotky intenzivní péče. Bude se pravděpodobně otevírat třetí." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "V minulém týdnu téměř každý den přibylo  600 - 700 covid pozitivních lidí. Relativně dobrá zpráva je, že ubylo úmrtí." 

Podle primáře Hájka se situace zlepší až s příchodem očkovací vakcíny, což by mělo být na přelomu ledna a února. Podmínkou ale je, že se nechá naočkovat minimálně 5, ale raději až 7 milionů lidí. V první vlně to budou především chronicky nemocní a senioři. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy