Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pandemická situace se v MS kraji zhoršuje. Dva okresy jsou v nejhorším stupni systému PES

Pandemická situace Moravskoslezského kraje se stále zhoršuje a přibývá také pacientů s těžkým průběhem onemocnění Covid19, kteří musejí do nemocnic. Krizový štáb našeho kraje proto vydal výzvu všem nemocnicím, aby do týdne vyhradily 25 procent lůžek pro pozitivní pacienty.

Sedm dní dostaly moravskoslezské nemocnice nato, aby vyhradily 25 procent svých lůžek pro covidové pacienty. Vyzval je k tomu krizový štáb našeho kraje po pondělním jednání. Nemocných rychle přibývá. Navíc prý nelze očekávat, že by se situace měla brzy zlepšit. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Vydali jsme výzvu všem našim nemocnicím v kraji, aby během sedmi dnů opět alokovaly minimálně 25 procent svých lůžek ve prospěch covid plus pacientů. Bude to do jisté míry opět znamenat omezení elektivní péče. Situace si to vyžaduje a nemůžeme si v podstatě dovolit nemít připravená lůžka pro pacienty, kteří to budou potřebovat."

Kraj je momentálně ve čtvrtém stupni systému PES. Jsou ale oblasti, které jsou na tom hůře. Novojičínsko má hodnotu 81 a Opavsko 76, což odpovídá pátému a tedy nejhoršímu stupni. Obsazenost lůžek intenzivní péče v nemocnicích se zvýšila o 14 procent, standardních o 11 procent. 

Podle hejtmana by se při zavádění plošných opatření mělo zvážit, zda zákazy musejí platit i pro vyléčené osoby s dočasnou imunitou a otestované.

"Je to věc, která byla přijata v krizovém štábu velmi pozitivně. Domnívám se, že i s nastupující etapou očkování to bude něco, co bude klíčové. Nemůžeme mít všechno zavřené, když bychom vlastně měli poměrně velkou skupinu lidí, která by mohla služby začít využívat."  

Plošné testování veřejnosti začne už ve středu 16. prosince a ne 18. jak bylo původně plánováno. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy