Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Cena vody stoupne v celém MS kraji. Stále je ale dlouhodobě pod průměrem naší země

Obě vodárenské společnosti, které zásobují pitnou vodou Moravskoslezský kraj plánují na příští rok zvýšení ceny. V Ostravě to bude o 4 koruny za metr krychlový a ve zbytku kraje o 5 korun za kubík vody. Stále je ale cena vody v našem regionu pod republikovým průměrem.

Stáhnout video

Cena vody v Ostravě stoupne od ledna roku 2021 o 4 koruny za metr krychlový. Zdražení představuje necelých 5 procent celkové ceny, která tak bude asi 85 korun. Tuto cenu zaplatí přibližně 300 tisíc obyvatel města a blízkého okolí. Průměrná denní spotřeba na obyvatele je asi 90 litrů vody.

Vojtěch Janoušek, generální ředitel Ostravských vodáren a kanalizací: "Průměrný spotřebitel v Ostravě zaplatí za vodu měsíčně o 11 korun více, než tomu bylo doposud. Do ceny vodného a stočného se promítá navýšení cen našich vstupů, navyšuje se i nájemné, o kterém se bavíme v souvislosti s obnovou infrastruktury a mírně se navyšují i mzdy."

Zbývajících asi 720 tisíc obyvatel našeho kraje zásobují Severomoravské vodovody a kanalizace. Jde o Novojičínsko, Frýdeckomístecko, Karvinsko a Opavsko. Ti si připlatí více o 5 korun na celkových 90 korun za kubík vody. 

Marek Síbrt, mluvčí SmVaK: "Musíme vygenerovat dostatek prostředků na to, abychom se mohli o tu infrastrukturu adekvátně starat. Potom jsou další náklady, jako např. zvýšené personální nebo nákupy materiálu a technologií."

Průměrná cena vody v České republice byla v uplynulém roce kolem 90 korun za kubík, ale samozřejmě se bude zvyšovat. Ostravské vodárny a kanalizace plánují investice 400 milionů korun a Severomoravské vodovody a kanalizace 740 milionů korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy