Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Uhlí v MS kraji musí na čas nahradit plyn. Odklon od jeho spalování obnovitelné zdroje nezvládnou

Moravskoslezský kraj je na uhlí závislý mnohem více, než jiné regiony a proto řeší odborníci, zda odklon od tohoto fosilního paliva zvládne. Podle dopadové studie ano, ale na přechodnou dobu ho bude muset nahradit plyn. Bezemisní nebo obnovitelné zdroje to zatím nezvládnou.

V MS kraji se vyrábí z černého uhlí 64 procent tepla. Centrálního zásobování dodává teplo pro téměř 750.000 lidí. V tomto měsíci doporučila Státní uhelná komise ukončit využívání uhlí na výrobu tepla a elektřiny v roce 2038. Náš kraj je ale na uhlí tak závislý, že to bez plynu nepůjde.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Pokud chceme odejít od uhlí, tak jinou možnost než plyn zatím nemáme. Plyn je přechodový prvek, ale bez něho se v následujících letech neobejdeme."

Obnovitelné zdroje jsou prý sice ekologické, ale samy o sobě pokryjí jen zlomek energetických potřeb. Do roku 2030 lze využít biomasu, spalování odpadu a energii slunce a větru. Problém vyřeší až malé jaderné reaktory, které se teprve vyvíjejí.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Od roku 2040 do roku 2050 by mohlo dojít k tomu, že na třech nebo čtyřech místech v kraji by mohly být uhelné teplárny nahrazeny malými modulárními reaktůrky. Bude záležet na státu, jestli využije místo pro jadernou elektrárnu Blahutovice a postaví tam velký zdroj."

Přechod velkých podniků na bezuhelné technologie však bude složitější.

Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren: "Transformace našeho podniku bude samozřejmě velmi náročná, popravdě řečeno to vypořádání se s ní bude jenom tak rychlé, jak efektivní a rychlá bude dotační podpora pro tento proces z Evropské unie a ze státu."

Do roka by prý mělo být jasné, zda zachová centrální zásobování teplem pro jadernou energii a nebo bude u každého domu tepelné čerpadlo či plynová kotelna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků