Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Krematorium v Ostravě se plní zemřelými. Kapacita pecí už nestačí

V posledních dnech natolik přibylo zemřelých v souvislosti s pandemií korovonaviru, že Krematorium Ostrava nestačí těla zpopelňovat. I když jedou tři pece na plný výkon, muselo krematorium znovu navýšit skladovací kapacitu. I dva mobilní mrazící návěsy už ale budou brzy plné.

V listopadu muselo ostravské krematorium vybudovat kvůli nárůstu počtu zemřelých nové skladovací místo pro 50 těl, což dvojnásobně navýšilo kapacitu a situace se zklidnila. Jenže nyní došlo k tak dramatickému nárůstu počtu zemřelých v souvislosti s covidem, že kapacita skladování musela být znovu zdvojnásobena.

Ivo Furmančík, ředitel Krematoria Ostrava: "Proto jsme přistoupili k umístění dvou mrazírenských návěsů s tím, že jeden nich už je v tuto chvíli naplněný." 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Bohužel to je smutná zpráva, ale mám dojem, že by to lidé už také měli slyšet, aby věci nezlehčovali. Já to někdy sleduji na svém profilu, facebookovém i twitterovém, že spousta lidí si neuvědomuje, jakému velkému nebezpečí tady čelíme."

Všechny tři pece jedou v nepřetržitém provozu a denně dokáží zpopelnit asi 57 těl. Jenže pohřební služby vozí i kolem sta nebožtíků a krematorium manko dohání o víkendech. Už to ale nestačí a mrazící boxy s kapacitou 50 těl se taky rychle plní.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostrava: "Potřebujeme pomoc přes ústřední krizový štáb, aby se snažil redistribuovat ty zemřelé napříč Českou republikou."

Jediným možným řešením je převoz těl do krematorií v jiných krajích. Pomoci by mohlo například zařízení v Hustopečích u Brna, které má dvě pece. To už ale také jede na plný výkon a příliš volných kapacit nemá. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy