Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V kraji bylo odhaleno 44 osob, které mohou být nakaženy britskou mutací koronaviru. Čeká se na výsledky testů

Je už vysoce nakažlivá britská mutace coronaviru i v MS kraji? Na zodpovězení této otázky s obavami čekají hygienici i lékaři. Může totiž znamenat zlom v rychlosti šíření covidu. 44 podezřelých vzorků z našeho regionu bylo odesláno ke zkoumání do speciální laboratoře.

V pondělí přibylo v MS kraji 606 nakažených covidem a také došlo k nárůstu počtu hospitalizovaných v nemocnicích. Provedeno bylo 3041 testů, z nichž bylo pozitivních téměř 23 procent. Největší přírůstek je na Karvinsku, následuje Ostravsko a naopak nejméně lidí přibylo na Bruntálsku.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "V daný okamžik máme už 44 případů, které jsou potvrzeny v našem kraji. Je to věc, kterou nelze brát na lehkou váhu, protože je ten virus velice virulentní."

Zda jde opravdu o britskou mutaci viru nyní zkoumá laboratoř Státního zdravotního ústavu. Nová mutace se šíří výrazně rychleji, nakažení mají v dýchacích cestách asi třikrát víc viru, než u předchozích variant. 

Aleš Kotrla, mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava: "Vyšetřující laboratoř posílá podezřelé vzorky do Národní referenční laboratoře Státní zdravotního ústavu v Praze a my stále čekáme na potvrzení těch odeslaných vzorků. Takže v současnosti zatím nemáme žádný potvrzený případ britské mutace." 

Situace se v MS kraji mírně zlepšila v sociálních zařízeních, ale nyní se covid více objevuje ve školách, školkách a firmách. Hejtman Ivo Vondrák také varoval před návštěvami hor. Např. Podkrkonoší je podle něj nejvíce zasaženým regionem v ČR. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy