Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

S koncem OKD přijdou o odbyt desítky firem. Vznikla proto pracovní skupina, která jim pomůže

S útlumem těžby uhlí v našem kraji přijdou o práci nejen tisíce horníků, ale i mnoho lidí z firem, které dlouhé roky OKD zásobovaly. Těm stát nijak nepomůže a proto vznikla pracovní skupina, která se na tyto subdodavatele zaměří. Nyní zjišťuje, co vlastně potřebují, aby přežili.

Moravskoslezský kraj, hospodářská komora, svaz průmyslu a dopravy a pakt zaměstnanosti spojili své síly, aby pomohli hrozícímu nárůstu nezaměstnanosti v našem regionu. V rámci útlumu těžby uhlí totiž stát zacílil pomoc pouze na propouštěné horníky a zapomněl přitom na desítky firem, které OKD zásobovaly zbožím nebo službami. 

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: "Víme, že ty přijdou asi o dvě miliardy korun, které dneska vyplácejí na mzdách. Když to vydělím průměrnou mzdou, tak to vychází na 4 - 5 tisíc lidí. To jeden údaj, ale jestli to ve skutečnosti bude 100 lidí, protože ostatní si najdou práci jinde, anebo 5 tisíc, protože všechny propustí je to, co potřebujeme teď zjistit." 

Pomoc bude mít několik etap. Nejprve by to měla být přímá finanční pomoc státu na odchodné, aby kvůli tomu firmy nekrachovaly. Dále by měl stát co nejvíce tyto firmy zapojit do veřejných zakázek státních organizací. Vzniknout by měl i dotační program na transformaci firem. 

Jan Rafaj, Svaz průmyslu a dopravy ČR: "Umíme firmám otevírat nové trhy a na to se chceme soustředit. Chceme např. připravit misi do Austrálie, kde je těžba pořád v kurzu a kde máme velmi dobré kontakty. Věříme, že firmám, které budou mít zajímavé produkty můžeme otevřít zajímavá jednání." 

Aby mohl tento program vzniknout a správně fungovat, je nutná spolupráce těchto firem. Proto jim byly rozeslány dotazníky, jak je útlum zasáhne. Podle odhadů by se to mohlo týkat až 5 tisíc pracovníků. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy