Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

22. 2. je Evropský den obětí zločinů. Pomoc poskytuje Bílý kruh bezpečí i policie

22. února si připomínáme Evropský den obětí zločinů. Díky tomu si můžeme zvýšit povědomí o možnostech podpory obětí trestných činů ale i jejich blízkých či pozůstalých. O pomoc můžeme požádat Bílý kruh bezpečí či přímo Policii, u které pracují specialisté na tuto práci.

22. února 1990 byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí. Za cíl si její signatáři vytyčili zvyšování povědomí o pomoci a podpoře obětí trestných činů. Den podpisu se pak stal Evropským dnem obětí, kdy si můžeme připomenout práva a také možnosti, které mají. Například u ostravské policie se obětem věnují specialisté a mají k tomu 4 poradenská místa.

Lucie Galiová, oddělení prevence PČR MS kraje: "Jsou přizpůsobeny pro oběti domácího násilí, aby se cítily v těchto prostorách přijatelně. Odpovídají domácím podmínkám."

V roce 2020 poradili, či poskytli konzultace více než 250 obětem domácího násilí i dalším osobám. Byli to například svědci či příbuzní obětí. Pomoc mohou oběti najít také v Bílém kruhu bezpečí, který s policií úzce spolupracuje. Nejčastěji se ptají oběti ublížení na zdraví, sexuálních útoků a pozůstalí.  

Markéta Koželuhová, vedoucí poradny Bílého kruhu bezpečí Ostrava: "Zavolat může každý, kdo se cítí v roli oběti, kdo hledá odbornou pomoc, kdo hledá ochranu před hrozícím nebezpečím, ochranu soukromí, kdo má zájem o ochranu před druhotnou újmou nebo, kdo cítí, že by mohl dosáhnout na nějakou kompenzaci."

Odborníci obětem radí, aby nenechali zajít situaci příliš daleko. Ochrání tím nejen sebe a svůj majetek, ale i své blízké. Hlavně si ale problém nenechávejte pro sebe a poraďte se, ať už s policisty nebo odborníky v Bílém kruhu bezpečí. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy