Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zvlnění dálnice D47 mezi Antošovicemi a Bohumínem zavinil zhotovitel. Rozhodl tak soud a nařídil mu opravu

Po devíti letech dal soud konečně za pravdu Ředitelství silnic a dálnic: za závady na dálnici D47 mezi Antošovicemi a Bohumínem nese odpovědnost zhotovitel a musí vše opravit. Jde o první ze tří reklamovaných úseků.

V pondělí vydal Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ČR klíčový verdikt pro další osud dálnice D47. Za závady v šesti kilometrovém úseku mezi Antošovicemi a Bohumínem nese odpovědnost zhotovitel, což je konsorcium firem Eurovia, Skanska a PORR. Musí vše opravit.

Jiří Hlavatý, ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD ČR: "Byl vydán rozhodčí nález, kde bylo ŘSD uznáno, že sdružení zhotovitelů má provést odstranění vad, co se týče nerovnosti vozovek, odstranění poruch na mostních závěrech, odstranění nerovnostní tady tohoto odpočívadla."

Nejvíce práce asi čeká Eurovii, která musí opravit zvlněnou silnici. Skanska má na starosti mosty a PORR stavěl odpočívadlo, která musí být dokonce v zimě uzavřeno, protože je tak zvlněné, že shrnovače sněhu na něm lámaly radlice. 

Jiří Hlavatý, ředitel úseku kontroly kvality staveb ŘSD ČR: "Dálnice byla stavěna z nějakých materiálů a rozhodčí soud řekl, že zhotovitel musí provést tu opravu tak, aby už k těm nerovnostem do budoucna nedošlo. To znamená, že musí provést i opravy, sanace podloží a provést novou vozovku, aby byla rovná a do budoucna se nezvlnila."

Rozhodnutí soudu je pravomocné a firmy by měly začít s opravami hned. Navíc po nich bude ŘSD vymáhat desítky milionů, které už do provizorních oprav investovalo ze svého. Rozhodnutí je velmi důležité. Dá se totiž očekávat, že i v dalších dvou ještě mnohem horších úsecích přes Ostravu, rozhodne soud stejně. Opravy půjdou do miliard korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy