Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Herci ostravských divadel se už nemohli dočkat diváků. Jako první představili Hubičku

Ostravská divadla se znovu otevírají lidem. Diváci už mohou v předpremiéře vidět Dvořákovu operu Hubička a činohra nabízí novinku s názvem Češky krásné, Češky mé a také divácký hit stále vyprodanou komedii Habaďůra. Nová sezóna pak začne v srpnu muzikálem West Side Story.

10. června mohli diváci vidět v Divadle Antonína Dvořáka první ze dvou předpremiér opery Hubička, kterou v Ostravě nastudovali po 21 letech. Po Prodané nevěstě je to nejhranější opera Bedřicha Smetany.

Marek Šedivý, dirigent: „V opeře Hubička jsou tři momenty, které dojmou snad každého Čecha. Skřivánčí píseň, kterou zpívá Barče, pak tam máme Lukášovu Polku a především Ukolébavku, kterou zpívá Vendulka. Ukolébavka je i v partituře nadepsána jako národní píseň.“ 

Hubička si na nové nastudování v Ostravě počkala 21 let, naposledy diváci viděli premiéru v únoru roku 2000 a nové nastudování je už jedenácté. Poprvé NDM hrálo Hubičku hned jako druhou operní premiéru po Prodané nevěstě v srpnu 1919. 

Martin Šrejma, Lukáš v opeře Hubička: „Role Lukáše je jedna ze stěžejních rolí vůbec českého tenorového repertoáru. Myslím si, že patří k těm těžším, co se týká hlediska Smetanových oper."

V průběhu června je pro diváky připraveno šest představení a v nadcházející divadelní sezóně čekají na obecenstvo inscenace, které se nemohly doposud uvést. Do divadla však stále může přijít pouze polovina lidí z celkové kapacity divadelního sálu. 

Mgr. Šárka Swiderová, tisková mluvčí: „My stále smíme hrát pouze pro 50% kapacity našich divadel, což tady v divadle Antonína Dvořáka znamená zhruba 250 lidí a v divadle Jiřího Myrona 300 lidí. Hrajeme v červnu celkem 6 představení, tady jsme na scéně Hubičky, nového nastudování české krásné klasické opery Bedřicha Smetany. Jsme strašně rádi, že se diváci k nám vracejí, protože už ta první představení ukázala, že to nadšení je."
Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského: „V první polovině divadelní sezóny do prosince čekají diváky hlavně premiéry děl, které jsme před nimi nemohli uvést. Je jich celkem 23. Od ledna budou následovat premiéry nových inscenací. Když divadla byla zavřená, tak nezahálela, ale pracovalo se ve všech čtyřech uměleckých souborech."

Operu Hubička z ostravského divadla Antonína Dvořáka nabídne 1. července živým přenosem televize Noe a NDM ji pak uvede 10. července na zámeckém nádvoří na festivalu v Litomyšli. Slavnostní premiéra v Ostravě je naplánována na 23. září 2021.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy