Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záchranná služba MS kraje má plné ruce práce. Nejčastěji vyjíždí k úrazům po pádech

Letní měsíce jsou pro záchrannou službu MS kraje tradičně velmi náročné. Téměř třetinu výjezdů tvoří úrazy při nejrůznějších činnostech a to od sportu až po opilecké pády. Velké části těchto zranění se dá ale předcházet.

Zdravotníci nevědí kam dřív skočit. V sobotu zasahovaly posádky záchranné služby MS kraje u 365 případů. Z toho bylo hned 94 pacientů zraněných při nejrůznějších úrazech, tedy téměř čtvrtina. Lepší to nebylo ani v předchozích dvou týdnech. První prázdninovou sobotu vyjížděli 89 krát a druhou 102 krát. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Největší skupinu tvořili pacienti po nejrůznějších pádech, jichž týmy zachraňovaly téměř šest desítek. U části z nich se jednalo o prosté pády, mnohdy osob v seniorském věku – po zakopnutí, ztrátě rovnováhy, či při kolapsu." 
pacientka úrazové ambulance: "Mám něco s nohou, spadla jsem z postele"

Další skupinou zraněných jsou sportovci. Nejčastěji potřebují ošetření bruslaři, lidé, kteří spadnou na koloběžce nebo na kole.

pacient úrazové ambulance: "Jel jsem na kole pod most v Přívoze a proti mě šel opilý chlap. řval jsem ať uhne, ale zavadil jsem o něho a spadl jsem." 
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "Dvacet dalších pádů bylo ovlivněno alkoholem. Mezi příčiny dále patřily kupříkladu pády ze schodů, stromů, ze svahu, ale také z pergoly, patra domu nebo nákladové rampy, či při vystupování z vlaku.
MUDr. Robin Stančík, lékař úrazové chirurgie MNO: "U bruslařů jsou to hlavně úrazy horních končetin. Kolo, to jsou především úrazy žeber, horních i dolních končetin. Někdy  přivezou i pacienta s úrazem pánve."  

Lékaři nabádají všechny k opatrnosti. Velké části letních úrazů lze totiž snadno zabránit. Senioři by pak neměli přeceňovat své síly. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy