Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hyperbarická komora Městské nemocnice Ostrava pomáhá lidem po úrazech. O pacienty není nouze

V pondělí jsme vám přinesli zprávu o zvýšeném počtu úrazů v Moravskoslezském kraji. Pacienti se zlomeninami často skončí v Městské nemocnici Ostrava, kde je léčí pomocí hyperbarické komory. Ta je jediná nejen v našem kraji, ale jezdí k nám pacienti z celé Moravy a Vysočiny.

Pan Václav Štěrba z Frýdlantu nad Ostravicí měl na začátku prázdnin těžký úraz. Při opravě komínu spadl ze žebříku a zlomil si nohu nad kotníkem. Šlo o otevřenou zlomeninu a porušeny byly i měkké tkáně, což sebou přináší komplikovanou léčbu. Lékaři proto přistoupili k využití hyperbarické komory Městské nemocnice Ostrava. 

Václav Štěrba, pacient po zlomenině nohy: "Pomáhá mi to už když jsem uvnitř. Jak je ta noha polohována, tak veškeré tlaky a bolesti normálně ustoupí, noha zesvětlá. Má to fantastické účinky." 

Hyperbarická komora má široké využití. V minulosti jsme vás informovali například o záchraně osob nadýchaných oxidem uhelnatým. Má ale nezastupitelnou úlohu právě i u léčby po úrazech. 

Miroslav Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Jsou to většinou těžké úrazy spojené s otevřenými a tříštivými zlomeninami, kdy jsou tkáně silně poškozené, trpí nedokrvením a nedostatečným množstvím kyslíku." 

V letních měsících jsou pacienti hyperbarické medicíny často po bouračkách nebo úrazech u sportu. 

Miroslav Hájek, primář Centra hyperbarické medicíny MNO: "Zejména o víkendu je velké množství motocyklových nehod, ale teď je také takový trend úrazů na elektrokolech, pádů na kolečkových bruslích, pádů ze stromů nebo ze střech."

V hyperbarické komoře se denně vystřídá asi 40 pacientů. Komora jede nepřetržitě už 56 let a je nejvyšší čas na její výměnu. Ta je v plánu na příští rok v souladu s modernizací nemocnice. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků