Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na jižní Moravě pomáhalo mnoho hasičů z MS kraje. Po tornádu vyjeli nejen profesionálové, ale i dobrovolné sbory

Asi není třeba znovu popisovat, následky řádění tornáda na jižní Moravě. Na pomoc lidem vyjeli také hasiči z našeho kraje. Nejprve to byl speciální tým USAR, který se specializuje na záchranu osob ze sutin a po něm i dobrovolné jednotky, které pracovaly na odstraňování dalších následků řádění živlů.

24. června večer prošlo přes několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku ničivé tornádo. Následky byly katastrofální a tak hned v noci vyrazila pomoc i z MS kraje, který disponuje USAR týmem pro záchranu osob ze sutin. Nikdo netušil, kolik leží pod troskami domů lidí. 

Jiří Němčík, velitel týmu USAR MS kraje: “My jsme jeli hned za svítání do těch nejvíce zasažených obcí, což byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Tam jsme vyhodnotili stav, který tam byl a rozhodli jsme se o nasazení v Moravské Nové Vsi. Takže jsme dělali novou prohlídku a stanovování stavu těch budov."

Specialisty z USAR týmu pak nahradily sbory dobrovolných hasičů z celé země. 28. června přijelo 7 jednotek z našeho kraje do Hodonína. Mezi nimi i hasiči z Radvanic. 

Richard Dudek, SDH Radvanice: “Naše činnost spočívala zejména v zajišťování utržených střešních konstrukcí, zakrývání plachtami, řezali jsme vyvrácené stromy, odklízeli jsme suť, stržené střechy. Jsem už na ledacos zvyklý, nicméně bylo to opravdu jiné. Ten dojem byl takový zvláštní, protože ty škody, nebo ty následky opravdu byly značné."

Jednotky se střídaly po dvou dnech, nasazení bylo opravdu enormní a vyčerpávající a to nejen fyzicky, ale i psychicky. 

Vladimír Vlček, ředitel HZS ČR: "Hasiči se střídali vždy po dvou dnech, tedy 48 hodinách. Management zastřešoval náš kraj a vlastní počet se rekrutoval z JSDH, přednostně z těch, které byly vybavovány ze strany MS kraje. Odvedli nesmírný kus práce a patří jim za to velké poděkování."

Na jižní Moravě pomáhalo v průběhu 4 týdnů 4 tisíce profesionálních a dobrovolných hasičů z celé země. Všichni si zaslouží velké poděkování. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy