Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nálezce pokladu v Klokočově dostane půl milionu korun. Zakopat ho musel bohatý člověk nebo třeba lupiči

Odměnu půl milionu korun dostane majitel domku z Klokočova, který na své zahradě našel středověký poklad. Podle historiků musel hromadu stříbrných pražských grošů zakopat buď velmi bohatý člověk a nebo nějaký lupič. Peníze vyplatí nálezci krajský úřad.

V roce 2016 si na zahradě svého domku v Klokočově chtěl majitel vybudovat pergolu. Bagr odkryl hlínu do hloubky asi 30 centimetrů když narazil na poklad. Hliněný hrnec plný stříbrných mincí. 

Soňa Králová, archeoložka, Slezské zemské muzeum: "Vzhledem k tomu, že byly mince původně uloženy v keramické nádobě, tak tam byl různý stupeň zachování. Dalo se určit , že byly z jednoho místa a byly v té nádobě uložené, protože na stěnách byla měděnka."  

Místo nálezu bylo důkladně prohledáno. Archeologové napočítali 2221 pražských grošů Karla IV. a Václava IV., které byly zřejmě zakopány v 15. století a ve své době znamenaly obrovské bohatství. 

Slavěna Jurčíková, správce sbírek, historik Beskydského Muzea Frýdek - Místek: "Tenhle depot je unikátní zejména v počtu kusů na jednom místě nalezených, protože se jedná asi o 60 let, kdy rodina sbírala tu hrubou minci. Nejsou tam žádné drobné mince, kterými se v té době platilo, tudíž se muselo jednat o movitou rodinu." 

Po letech restaurování se nyní poklad dostal do Beskydského muzea kde bude vystaven. Zkrátka nepřijde ani nálezce, který dostane od kraje vyšší odměnu, než mu podle zákona náleží. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Je důležité, aby lidé věděli, že se nezapomíná na ty, kteří takový poklad najdou." 

Kdo mince zakopal můžeme jen odhadovat. Nález byl nedaleko hradu Vikštejn, takže je možné, že si ho tam schovali před dobyvateli jeho pánové. Mohli to ale být také lupiči a nebo bohatý obchodník či šlechtic, který se bál husitů. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy