Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Volby v MS kraji ovládlo ANO, na celostátní úrovni jej přeskočila koalice SPOLU

Ve volbách do poslanecké sněmovny parlamentu zvítězila koalice SPOLU, když těsně porazila hnutí ANO. V Moravskoslezském kraji ale občané naopak dali přednost hnutí ANO a to celkem výrazně a opačně, než na celostátní úrovni dopadl v našem regionu i souboj dalších dvou politických subjektů. Třetí nejvyšší počet v MSK získalo SPD a čtvrtá je koalice Pirátů a Starostů.

Koalice ODS, KDU - ČSL a TOP 09 získala v parlamentních volbách necelých 28 procent hlasů a těsně porazila hnutí ANO. Získala 71 mandátů a ANO jich má po přepočtu 72.  37 mandátů získala koalice Pirátů a Starostů a čtvrtým subjektem, který se dostal do sněmovny je SPD, které má 20 mandátů. V našem kraji ale dopadly volby jinak. ANO zcela jednoznačně zvítězilo, posílá do Prahy 10 poslanců a jeho lídr hejtman Ivo Vondrák získal rekordních 18 tisíc preferenčních hlasů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje, lídr kandidátky: "Prohráli jsme těsně, i když počet mandátů, jak SPOLU tak ANO máme stejně. Dle mého názoru je tady deklarovaná vůle spolupracovat mezi SPOLU a Pirátostanem, takže předpokládám, že to budou dva subjekty, které dříve nebo později budou tu vládu dávat dohromady."  

6 mandátů získala v našem kraji koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU - ČSL a TOP 09. Z 6 poslanců bude polovina občanských demokratů a polovina křesťanských demokratů. 

Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS), kandidátka na poslankyni: "Já jsem tomu věřila, že ANO přeskočíme, takže jsem ráda, že na má slova došlo a uvidíme, jestli to bude stačit a co udělá pan prezident."
Jiří Navrátil (KDU - ČSL), kandidát na poslance: "Nálada je velmi dobrá. Vkládali jsme do toho hodně. Všechny strany koalice se snažily, abychom změnili politiku, která tady dnes je a podařilo se."

Třetí v Moravskoslezském kraji skončilo SPD Tomia Okamury, který byl v našem kraji zároveň lídrem. Získalo tři mandáty a Tomio Okamura má přes 17 tisíc preferenčních hlasů, což je po Ivo Vondrákovi druhý nelepší výsledek. 

Tomio Okamura (SPD), lídr kandidátky: "Mohli jsme mít samozřejmě lepší výsledek. Ukázalo se, že zatímco jsme před čtyřmi roky byli jedinou stranou s vlasteneckým a euroskeptickým programem a budeme i po volbách, tak teď tady byly dva, tři konkurenční subjekty, typu Trikolora, Přísaha, které taky měly náznaky vlasteneckého programu." 

V našem kraji by se do sněmovny parlamentu dostalo také ČSSD, které získalo 5,4 desetiny procenta hlasů. To vedl do voleb současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. První stranou pod 5 procenty, které zaručují poslanecký mandát je v našem regionu Přísaha.

Pavel Novotný (Přísaha), kandidát na poslance: "Je to malinko zklamání, protože těch 5 procent bylo za humny. Já to ale hodnotím pozitivně z toho komplexního hlediska."

Do poslanecké sněmovny se nedostali ani v našem kraji komunisté, když získali pouze necelé 4 procenta hlasů. 

Leo Luzar (KSČM), lídr kandidátky KSČM: "Bohužel se ukázalo, že aktuální témata voleb, které jsme předpokládali, že budou o energetické chudobě, pracující chudobě nebo problematice krajů se ukázala jako mylná a převládalo téma Babiš a AntiBabiš." 

Volební účast v našem kraji těsně přesáhla 60 procent, což je o 5 procent méně, než celorepublikový průměr. Nejméně lidí volilo na Karvinsku, kde byla účast necelých 56 procent a naopak nejvíce lidí přišlo k urnám na Opavsku téměř 65 procent. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy