Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Volby v MS kraji ovládlo ANO, na celostátní úrovni jej přeskočila koalice SPOLU

Celý MS kraj |

Ve volbách do poslanecké sněmovny parlamentu zvítězila koalice SPOLU, když těsně porazila hnutí ANO. V Moravskoslezském kraji ale občané naopak dali přednost hnutí ANO a to celkem výrazně a opačně, než na celostátní úrovni dopadl v našem regionu i souboj dalších dvou politických subjektů. Třetí nejvyšší počet v MSK získalo SPD a čtvrtá je koalice Pirátů a Starostů.

Koalice ODS, KDU - ČSL a TOP 09 získala v parlamentních volbách necelých 28 procent hlasů a těsně porazila hnutí ANO. Získala 71 mandátů a ANO jich má po přepočtu 72.  37 mandátů získala koalice Pirátů a Starostů a čtvrtým subjektem, který se dostal do sněmovny je SPD, které má 20 mandátů. V našem kraji ale dopadly volby jinak. ANO zcela jednoznačně zvítězilo, posílá do Prahy 10 poslanců a jeho lídr hejtman Ivo Vondrák získal rekordních 18 tisíc preferenčních hlasů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje, lídr kandidátky: "Prohráli jsme těsně, i když počet mandátů, jak SPOLU tak ANO máme stejně. Dle mého názoru je tady deklarovaná vůle spolupracovat mezi SPOLU a Pirátostanem, takže předpokládám, že to budou dva subjekty, které dříve nebo později budou tu vládu dávat dohromady."  

6 mandátů získala v našem kraji koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU - ČSL a TOP 09. Z 6 poslanců bude polovina občanských demokratů a polovina křesťanských demokratů. 

Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS), kandidátka na poslankyni: "Já jsem tomu věřila, že ANO přeskočíme, takže jsem ráda, že na má slova došlo a uvidíme, jestli to bude stačit a co udělá pan prezident."
Jiří Navrátil (KDU - ČSL), kandidát na poslance: "Nálada je velmi dobrá. Vkládali jsme do toho hodně. Všechny strany koalice se snažily, abychom změnili politiku, která tady dnes je a podařilo se."

Třetí v Moravskoslezském kraji skončilo SPD Tomia Okamury, který byl v našem kraji zároveň lídrem. Získalo tři mandáty a Tomio Okamura má přes 17 tisíc preferenčních hlasů, což je po Ivo Vondrákovi druhý nelepší výsledek. 

Tomio Okamura (SPD), lídr kandidátky: "Mohli jsme mít samozřejmě lepší výsledek. Ukázalo se, že zatímco jsme před čtyřmi roky byli jedinou stranou s vlasteneckým a euroskeptickým programem a budeme i po volbách, tak teď tady byly dva, tři konkurenční subjekty, typu Trikolora, Přísaha, které taky měly náznaky vlasteneckého programu." 

V našem kraji by se do sněmovny parlamentu dostalo také ČSSD, které získalo 5,4 desetiny procenta hlasů. To vedl do voleb současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. První stranou pod 5 procenty, které zaručují poslanecký mandát je v našem regionu Přísaha.

Pavel Novotný (Přísaha), kandidát na poslance: "Je to malinko zklamání, protože těch 5 procent bylo za humny. Já to ale hodnotím pozitivně z toho komplexního hlediska."

Do poslanecké sněmovny se nedostali ani v našem kraji komunisté, když získali pouze necelé 4 procenta hlasů. 

Leo Luzar (KSČM), lídr kandidátky KSČM: "Bohužel se ukázalo, že aktuální témata voleb, které jsme předpokládali, že budou o energetické chudobě, pracující chudobě nebo problematice krajů se ukázala jako mylná a převládalo téma Babiš a AntiBabiš." 

Volební účast v našem kraji těsně přesáhla 60 procent, což je o 5 procent méně, než celorepublikový průměr. Nejméně lidí volilo na Karvinsku, kde byla účast necelých 56 procent a naopak nejvíce lidí přišlo k urnám na Opavsku téměř 65 procent. 

Nahlásit chybu


K tématu

Hnutí ANO bylo odvoláno z vedení Frýdku-Místku. Město nově vede menšinová koalice

Ve Frýdku-Místku se rozpadla koalice stran hnutí ANO a Naše Město Frýdek-Místek. Na zastupitelstvu byli ze svých pozic odvoláni všichni členové hnutí ANO. Do vedení pak byli místo nich navoleni zástupci uskupení SPOLU. Město tak povede menšinová koalice, která má 18 hlasů.

Hnutí STAN povede do krajských voleb Ivo Vondrák. Starostové vytvořili koalici s osobnostmi

14. listopadu 2023 11:22 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Pro podzimní krajské volby vnikla v našem regionu nová koalice, kterou povede exhejtman Ivo Vondrák. Jmenuje se Starostové a osobnosti pro kraj a jde o spojení STANU s klubem krajských zastupitelů OK.

Plán příspěvků na obědy pro školáky ve F-M. Práce na hotelu Centrum i nová linka na Olešnou

24. srpna 2023 15:51 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nová linka na Olešnou, příspěvky na obědy pro školáky i aktuální situace s rekonstrukcí hotelu Centrum. To jsou témata pro rozhovor s náměstkem primátora Frýdku-Místku Radovanem Hořínkem.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. června 2024 od 35 000 do 44 000 Kč/měsíc

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Včera 12:23 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Při nehodě auta s motocyklem v Třinci se těžce zranila motorkářka

16. května 2024 19:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ke kolizi osobního automobilu s motocyklem spěchali ve čtvrtek odpoledne záchranáři do Koperníkovy ulice v Třinci. Hlášeno tam bylo vážné zranění motorkářky.

Biskup ostravsko-opavský požehnal prameny v Karlově Studánce při zahájení lázeňské sezóny

16. května 2024 12:31 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

Obce by rády, aby zákaz jízdy kamionů přes horský úsek platil celý rok

16. května 2024 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Kamionů, které vjíždějí do zakázaného horského úseku v Beskydech, ubylo. Vyplynulo to z výsledků automatického počítání a také policejních kontrol. Přesto však mnozí řidiči zákaz porušují a vjíždějí do úseku, kde pak kamiony na sněhu havarují, nebo silnici zatarasí.

Volby v MS kraji ovládlo ANO, na celostátní úrovni jej přeskočila koalice SPOLU
Vydáno 9. října 2021 19:12, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Ve volbách do poslanecké sněmovny parlamentu zvítězila koalice SPOLU, když těsně porazila hnutí ANO. V Moravskoslezském kraji ale občané naopak dali přednost hnutí ANO a to celkem výrazně a opačně, než na celostátní úrovni dopadl v našem regionu i souboj dalších dvou politických subjektů. Třetí nejvyšší počet v MSK získalo SPD a čtvrtá je koalice Pirátů a Starostů.

Koalice ODS, KDU - ČSL a TOP 09 získala v parlamentních volbách necelých 28 procent hlasů a těsně porazila hnutí ANO. Získala 71 mandátů a ANO jich má po přepočtu 72.  37 mandátů získala koalice Pirátů a Starostů a čtvrtým subjektem, který se dostal do sněmovny je SPD, které má 20 mandátů. V našem kraji ale dopadly volby jinak. ANO zcela jednoznačně zvítězilo, posílá do Prahy 10 poslanců a jeho lídr hejtman Ivo Vondrák získal rekordních 18 tisíc preferenčních hlasů.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje, lídr kandidátky: "Prohráli jsme těsně, i když počet mandátů, jak SPOLU tak ANO máme stejně. Dle mého názoru je tady deklarovaná vůle spolupracovat mezi SPOLU a Pirátostanem, takže předpokládám, že to budou dva subjekty, které dříve nebo později budou tu vládu dávat dohromady."  

6 mandátů získala v našem kraji koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, KDU - ČSL a TOP 09. Z 6 poslanců bude polovina občanských demokratů a polovina křesťanských demokratů. 

Zdeňka Němečková Crkvenjaš (ODS), kandidátka na poslankyni: "Já jsem tomu věřila, že ANO přeskočíme, takže jsem ráda, že na má slova došlo a uvidíme, jestli to bude stačit a co udělá pan prezident."
Jiří Navrátil (KDU - ČSL), kandidát na poslance: "Nálada je velmi dobrá. Vkládali jsme do toho hodně. Všechny strany koalice se snažily, abychom změnili politiku, která tady dnes je a podařilo se."

Třetí v Moravskoslezském kraji skončilo SPD Tomia Okamury, který byl v našem kraji zároveň lídrem. Získalo tři mandáty a Tomio Okamura má přes 17 tisíc preferenčních hlasů, což je po Ivo Vondrákovi druhý nelepší výsledek. 

Tomio Okamura (SPD), lídr kandidátky: "Mohli jsme mít samozřejmě lepší výsledek. Ukázalo se, že zatímco jsme před čtyřmi roky byli jedinou stranou s vlasteneckým a euroskeptickým programem a budeme i po volbách, tak teď tady byly dva, tři konkurenční subjekty, typu Trikolora, Přísaha, které taky měly náznaky vlasteneckého programu." 

V našem kraji by se do sněmovny parlamentu dostalo také ČSSD, které získalo 5,4 desetiny procenta hlasů. To vedl do voleb současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. První stranou pod 5 procenty, které zaručují poslanecký mandát je v našem regionu Přísaha.

Pavel Novotný (Přísaha), kandidát na poslance: "Je to malinko zklamání, protože těch 5 procent bylo za humny. Já to ale hodnotím pozitivně z toho komplexního hlediska."

Do poslanecké sněmovny se nedostali ani v našem kraji komunisté, když získali pouze necelé 4 procenta hlasů. 

Leo Luzar (KSČM), lídr kandidátky KSČM: "Bohužel se ukázalo, že aktuální témata voleb, které jsme předpokládali, že budou o energetické chudobě, pracující chudobě nebo problematice krajů se ukázala jako mylná a převládalo téma Babiš a AntiBabiš." 

Volební účast v našem kraji těsně přesáhla 60 procent, což je o 5 procent méně, než celorepublikový průměr. Nejméně lidí volilo na Karvinsku, kde byla účast necelých 56 procent a naopak nejvíce lidí přišlo k urnám na Opavsku téměř 65 procent. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000027892/volby-v-ms-kraji-ovladlo-ano-na-celostatni-urovni-jej-preskocila-koalice-spolu