Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji přibývá nakažených koronavirem nejvíce z ČR. Na vině je i nízká proočkovannost

V Moravskoslezském kraji za úterý přibylo nejvíce lidí nakažených koronavirem z celé České republiky. Jedním z hlavních důvodů je nízká proočkovanost našeho regionu, kde v některých lokalitách dostalo vakcínu pouze 15 procent obyvatel. Nejméně očkovaných lidí je na Jablunkovsku.

V Moravskoslezském kraji opět vzrostl denní přírůstek nakažených onemocněním Covid 19. V úterý přibylo 299 nemocných, což je přesně o 60 více, než o den dříve. Podle hygieniků nárůst případů souvisí s nedodržováním protiepidemických opatření.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není vyhráno a prostě platí jedna věc, že je to epidemie neočkovaných. My máme dnes sedmidenní incidenci na hodnotě 110,7, což už je skutečně vysoké číslo. Pořád se to šíří především v mladší populaci, což samozřejmě ohrožuje i ty starší." 

Podle hejtmana bohužel stagnuje i očkování. Z milionu 200 tisíc obyvatel se naočkovala oběma dávkami necelá polovina. Do okrajových částí regionu a vyloučených lokalit vyjíždí mobilní očkovací týmy, ale zájem mezi lidmi je minimální.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty OU, epidemiolog: "Dokud vidíme, že za to mohou především ty neočkované kohorty populace, tak si můžeme říct, že nám je líto, že oni sami mohu teoreticky ohrožovat své okolí, že oni sami budou bojovat o život, tak by mohla nastat pouze nějaká forma regionálního nebo lokálního zásahu. Nicméně úplně to nejlehčí, nejjedodušší a nejúčinnější je skutečně očkování a nikdo by nad ním neměl váhat."

Nejvíce nemocných je mezi lidmi ve věku 35 - 54 let. Nejvíce nemocných je na Ostravsku a Opavsku a naopak nejméně na Bruntálsku. Lokální ohniska vznikají hlavně ve školách, odkud se šíří do rodin. 87 procent nakažených osob není očkovaných. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy