Nejvíc nemocných má momentálně Opavsko. Hygienici upozorňují, že nejvíce jsou zasaženy děti do pěti let a doporučují dodržovat základní hygienické zásady. Celkový počet lidí s respiračními nemocemi ale klesá. Moravskoslezský kraj hlásí snížení o skoro 12 % za poslední týden.
Ilustrační foto
Výskyt dýchacích nemocí v MS kraji se tento týden snížil.
Krajská hygienická stanice: "V průběhu sezóny akutních respiračních onemocnění (dále jen ARI) 2025/2026 dosáhla celková nemocnost v Moravskoslezském kraji (dále jen MSK) ve 47. kalendářním týdnu hodnoty 786 případů ARI na 100 000 obyvatel (bez započtení onemocnění covid-19). Ve srovnání s předchozím kalendářním týdnem nemocnost ARI klesla téměř o 12 %."
I když celková nemocnost klesla, situace v jednotlivých okresech je různá. Nejhůře je na tom okres Opava. Druhý nejvyšší počet má okres Nový Jičín. Nejlépe si vede Bruntál.
Krajská hygienická stanice: "Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Opava (1 085 případů na 100 000 obyvatel) a Nový Jičín (820 případů na 100 000 obyvatel). Nejnižší nemocnost byla naopak hlášena v okrese Bruntál (572 případů na případů na 100 000 obyvatel) – viz tabulka č. 1 níže."
Nejohroženější skupinou jsou děti do pěti let.
Krajská hygienická stanice: "Nejvyšší specifická nemocnost byla v Moravskoslezském kraji zaznamenána u dětí ve věku 0 až 5 let, kde hygienici hlásí 2 713 případů na 100 000 obyvatel."
Mimo jiné chřipkové a dýchací viry se šíří i Covid-19.
Krajská hygienická stanice: "V MSK bylo od 17. 11. do 23. 11. 2025 zaznamenáno celkem 133 případů onemocnění covid19 (86 žen a 47 mužů)."
Hygienici zároveň doporučují dodržovat základní hygienické zásady.
Krajská hygienická stanice zaznamenala v listopadu téměř dva tisíce infekčních onemocnění. Pokračuje epidemie žloutenky typu A. Prudce narostl i počet případů svrabu. Mezi další zaznamenané nákazy patří legionelóza, borelióza a ojedinělé případy malárie a horečky Dengue. Hygienici nadále doporučují důslednou prevenci, zejména mytí rukou.
Počátkem listopadu jsme odvysílali reportáž o problémech s pitnou vodou v místní části Nového Jičína - Straníku. Po měsíci a půl trvajících komplikacích prohlásili provozovatel vodovodu a hygiena vodu za nezávadnou.
Na čem děti spí, jak se skladují potraviny nebo správná zdravotnická dokumentace. To vše a více zajímá hygieniky při kontrolách dětských táborů. Na jednu z nich jsme vyjeli i s našim štábem.
Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka je jediná v Česku, která jezdí v podhůří Jeseníků bez přerušení.
Ostrava zažila už 17. ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Zapojilo se do ní 30 institucí, které umožnily nahlédnout do běžně nepřístupných prostor, ateliérů i depozitářů. Největší zájem byl tradičně o tajemství Dopravního podniku Ostrava. Organizátoři akci, stejně jako loni hodnotí jako velmi úspěšnou. Dorazilo odhadem na 16 tisíc lidí.
Zřejmě nezvládl řízení a vylétl ze silnice. 34letý motorkář havaroval v sobotu odpoledne na Bruntálsku. Do nemocnice ho s vážnými zraněními přepravil vrtulník.
Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.
Les, zahrada a krajina byl letošní podtitul Víkendu otevřených zahrad v Odrách. Město se letos rozhodlo Zámecký park oživit akcí o týden dříve než zbytek republiky.
Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.
K Noci kostelů se letos v Novém Jičíně připojily dvě farnosti, katolická a evangelická. Lidem otevřely své modlitebny a připravily pro ně koncerty a další doprovodný program.
Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.
Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.
Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.
Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.
Velký svátek prožili hasiči v Odrách a s nimi i celé město. K oslavám 160 let od založení místního Sboru dobrovolných hasičů přibylo i převzetí nové moderní a velké hasičské automobilové stříkačky CAS 30.
Bezpečnost na silnicích v Moravskoslezském kraji zůstává vážným tématem. Během nedávných kontrol zastavili policisté přes čtyři a půl tisíce vozidel a odhalili stovky přestupků. Od bezohledného telefonování za jízdy až po alkohol a riskantní rychlou jízdu.
Tři jednotky hasičů zasahovaly ve středu odpoledne u požáru autobusu ve Vítkově. Řidič i všichni cestující naštěstí stihli opustit autobus dřív, než se plameny rozšířily. Škoda byla předběžně vyčíslena na 900 tisíc korun, příčina požáru se vyšetřuje.
Opavsko má aktuálně nejvíce nemocných. Nejvíce zasaženou skupinou jsou děti do pěti let
Vydáno 25. listopadu 2025 10:30, Celý MS kraj, Anna Břenková
Nejvíc nemocných má momentálně Opavsko. Hygienici upozorňují, že nejvíce jsou zasaženy děti do pěti let a doporučují dodržovat základní hygienické zásady. Celkový počet lidí s respiračními nemocemi ale klesá. Moravskoslezský kraj hlásí snížení o skoro 12 % za poslední týden.
Ilustrační foto
Výskyt dýchacích nemocí v MS kraji se tento týden snížil.
Krajská hygienická stanice: "V průběhu sezóny akutních respiračních onemocnění (dále jen ARI) 2025/2026 dosáhla celková nemocnost v Moravskoslezském kraji (dále jen MSK) ve 47. kalendářním týdnu hodnoty 786 případů ARI na 100 000 obyvatel (bez započtení onemocnění covid-19). Ve srovnání s předchozím kalendářním týdnem nemocnost ARI klesla téměř o 12 %."
I když celková nemocnost klesla, situace v jednotlivých okresech je různá. Nejhůře je na tom okres Opava. Druhý nejvyšší počet má okres Nový Jičín. Nejlépe si vede Bruntál.
Krajská hygienická stanice: "Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Opava (1 085 případů na 100 000 obyvatel) a Nový Jičín (820 případů na 100 000 obyvatel). Nejnižší nemocnost byla naopak hlášena v okrese Bruntál (572 případů na případů na 100 000 obyvatel) – viz tabulka č. 1 níže."
Nejohroženější skupinou jsou děti do pěti let.
Krajská hygienická stanice: "Nejvyšší specifická nemocnost byla v Moravskoslezském kraji zaznamenána u dětí ve věku 0 až 5 let, kde hygienici hlásí 2 713 případů na 100 000 obyvatel."
Mimo jiné chřipkové a dýchací viry se šíří i Covid-19.
Krajská hygienická stanice: "V MSK bylo od 17. 11. do 23. 11. 2025 zaznamenáno celkem 133 případů onemocnění covid19 (86 žen a 47 mužů)."
Hygienici zároveň doporučují dodržovat základní hygienické zásady.